Škromach by rád chtěl od ledna zvýšit důchody o 500-600 korun. Ve státním rozpočtu by tak vláda musela navíc najít asi 14 miliard. "Pokud se mi toto nepodaří prosadit, tak na ministerstvu nemám co dělat," řekl Novinkám Škromach.

Zvýšením dávek chce ministr kompenzovat vyšší náklady, které důchodci a mladé rodiny mají po reformě DPH. "Jde o to, aby na to mladé rodiny nedoplatily," řekl ministr.

Koaliční partneři: je to forma nátlaku

Podle koaličních partnerů se Škromach snaží touto cestou zvýšit tlak na prosazení svých návrhů ve vládě. Lidovci a unionisté soudí, že na požadované zvýšení dávek nemá stát peníze. Hrozit rezignací nic nevyřeší, míní.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal považuje Škromachovo vyjádření za nepřípadnou metodu nátlaku. Výhružku spojuje i s kandidaturou ministra do Senátu. Kasal soudí, že koalice má zájem zachovat životní úroveň důchodců a rodin s dětmi, musí ale vycházet ze stavu státní pokladny.

Vicepremiér a šéf Unie svobody-DEU Petr Mareš míní, že otázku sociálních dávek je třeba řešit s chladnou hlavou, při vědomí neutěšeného stavu veřejných financí. "Pohrůžka odstoupením není na místě," řekl. Hlavní slovo při diskusi o zvyšování penzí a rodinných dávek podle něj musí mít ministr financí. "Valorizace důchodů bude zachována tak, jak požaduje zákon. To, co požaduje ministr Škromach, je ale vyšší," řekl Mareš.

Premiér Vladimír Špidla nechtěl na Škromachovu hrozbu demisí reagovat, protože jeho přesný výrok neznal. "Jsou prostě určité dohody v rámci reformy veřejných financí, a ty se dodrží," dodal předseda vlády a ČSSD bez bližších podrobností.

Důchodci jsou přednější než státní zaměstnanci

Peníze pro důchodce a rodiny s dětmi jsou pro Škromacha dokonce přednější než zvýšení platů státních zaměstnanců. "Kdybych se měl rozhodovat mezi státními zaměstnanci a důchodci a rodinami s dětmi, tak jsou důchodci a rodiny přednější," řekl Škromach.

V letošním roce si důchodci polepšili o 140 korun a mají příslib, že se jim penze budou každoročně valorizovat.