Ostravský magistrát Právo informoval o tom, že již se společností OZO Ostrava, která má odvoz a zpracování odpadu ve městě na starost, dohodl opatření, aby se abnormální situace rychle vyřešila a už se neopakovala.

„Problém trval od Vánoc až do tohoto týdne. Navíc nás naštvalo, že přišli pracovníci technických služeb a všechny lahve naházeli do normálních kontejnerů. Má vůbec cenu třídit?“ zlobí se Martina Haroníková, která bydlí na sídlišti v Ostravě-Bělském lese. Písemně se proto dotazovala u firmy OZO, kdy se kontejnery vyvezou.

Firma jí suše odpověděla, že s ní má město smlouvu na vývoz skla jen jedenkrát za měsíc. „Slíbili mi ale, že to během týdne vyřeší a kontejner vyvezou. Musím říci, že to bylo hned další den v pořádku,“ dodala.

Během svátků se více konzumuje

„Během svátků prostě více konzumujeme, a tak je v lednu skla v kontejnerech výrazně více. Ale po těchto svátcích je skla ve srovnání s minulými lety neobvyklé množství. Celková čísla budeme mít ale až na konci ledna. Buď se o těchto svátcích tolik konzumovalo, nebo natolik stouplo uvědomění občanů v oblasti třídění odpadu,“ reagovala mluvčí OZO Ostrava Vladimíra Karasová.

Upozornila, že i s nasazením mimořádné svozové techniky zůstanou v některých lokalitách kontejnery přeplněny déle. „Oblast Ostravy-Jihu je na řadě tento týden,“ řekla Karasová. Podle ní v průběhu roku není problém s četností svozu skla a s kapacitou nádob. „Proto má město nastavený režim svozu nádob jedenkrát za měsíc.“

Město Ostrava zjednalo nápravu

Podle ostravské mluvčí Andrey Vojkovské se však už město s OZO domluvilo na nových opatřeních, aby se podobná situace neopakovala. „Během letošních svátků a na přelomu roku přidáme jeden svoz navíc. Pokud to nebude stačit, budeme reagovat podle situace,“ upozornila Vojkovská.

Za letošním zvýšeným nahromaděním skleněného odpadu nejsou jen domácnosti, ale také restaurace, které v tomto období vyklízejí skladové prostory.

Mluvčí OZO upozornila, že skládání skla kolem přeplněných nádob lidé vytvářejí černou skládku. „Vyhláška uvádí, že odpad patří do nádob, nikoli vedle nich,“ uvedla Karasová.