Ceny ropy drží podle OPECu nahoře nejrůznější spekulanti a také nedostatečně zásoby suroviny ve Spojených státech. Tamní rafinerie prý nejsou schopné uspokojit poptávku po benzínu.

"Myslím, že kontrola není v rukách OPEC," řekl po příjezdu do Amsterodamu ministr ropného průmyslu Spojených arabských emirátů Ubajd bin Saíf Nasirí.

Světové ceny ropy už jsou dva týdny na rekordních úrovních. I když v posledních třech dnech mírně klesly, ceny americké ropy stále přesahují 40 dolarů za barel. Kvůli tomu roste na celém světě cena benzínu.

 O víkendu zasednou i ministři financí zemí G7 a zřejmě i oni se k vysokým cenám ropy vyjádří. Obávají se, že by drahá surovina mohla negativně ovlivnit celou světovou ekonomiku.

Rerezvy neuvolníme

Mezinárodní agentura pro energii v pátek navíc odmítla,  že by uvolnila strategické ropné rezervy. Na vysoké ceny ropy tak vůbec reagovat nebude. 

Mluvčí organizace sdělil, že rezervy se uvolňují jen v případě, kdy je ohrožena dodávka. Naposled to udělal v roce 1990 po invazi Iráku do Kuvajtu.