Výhled irského ratingu Moody’s změnila na pozitivní, což znamená, že nepředpokládá v dohledné době jeho zhoršení. Společnost své rozhodnutí vysvětlila růstovým potenciálem irské ekonomiky a obnoveným přístupem na finanční trhy, informovala agentura Reuters.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splacení úvěru. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu nebo společnosti půjčovat a také na podmínky půjčky.

O dluhopisy byl zájem 

Irsko se v roce 2010 dohodlo s Evropskou uniíMezinárodním měnovým fondem (MMF) na úvěrovém programu za 85 miliard eur. Součástí podmínek programu byla rozsáhlá úsporná opatření. Irsku se podařilo vrátit se na dluhopisové trhy už loni a od letoška by mělo být ve financování svých potřeb plně soběstačné. První dluhopis, který země vydala od prosincového vystoupení z mezinárodního záchranného programu, se nedávno setkal s vysokou poptávkou investorů.

Moody’s rating Irska do spekulativního pásma srazila v červenci 2011. Návrat do investičního pásma znamená, že do irských cenných papírů mohou investovat například asijské centrální banky. U konkurenčních agentur Standards and Poor’s a Fitch má Dublin úvěrový rating tři stupně nad neinvestičním pásmem.