Právu to ve čtvrtek potvrdil mluvčí ministerstva obrany Ladislav Šticha.

"Od začátku vyjednávání usilujeme nejen o snížení ceny, ale také o co nejlepší vybavení tohoto letounu. Jsme přesvědčeni, že splněním našich požadavků, které v původní nabídce nebyly, se celý kontrakt nejen zlevní ale ještě více zhodnotí," řekl Šticha. 

Na dotaz, zda ministerstvo obrany trvá na vybavení gripenů pro ČR americkými protiletadlovými řízenými střelami středního doletu AMRAAM, bez nichž by bojová účinnost těchto stíhaček byla nízká, Šticha odpověděl: "Je to náš absolutní požadavek. Nepochybuji ale, že pro Švédy nebude problém ho splnit, vždyť švédské letectvo už dokonce zkouší nejnovější model této střely AMRAAM C-5." 

Všestranné využití

Že jsou letouny JAS-39 Gripen plně kompatibilní s NATO a schopny střely AMRAAM používat, potvrdil už dříve mluvčí Gripen týmu John Nielson. Reagoval tak na některé zkreslené informace v tisku.

Vůbec poprvé odpálily gripeny švédského vojenského letectva střelu AMRAAM, určenou pro vzdušný boj na střední vzdálenost, již v roce 1998. V současnosti s nimi pravidelně operují nejen gripeny, ale i jejich předchůdci ve švédském letectvu - stíhačky Viggen. 

Gripeny jsou standardně vybavovány i protitankovými řízenými střelami Maverick pro boj proti tankům, AIM-9 Sidewinder pro boj na krátkou vzdálenost, a protilodními střelami SAAB. Při účasti v misích NATO tak budou schopny všestranného využití.

Rozpoznávat ve vzdušném boji, zda jde o vlastní či cizí letoun, umožňuje zase gripenům francouzský systém Thales. "V podmínkách kontraktu jsme stanovili, že letadlo musí umět rozpoznávat přítele od nepřítele. Neklademe si podmínku, od jakého výrobce by tento systém měl pocházet. Požadujeme však, aby byl třetí generace, tedy nejvyšší technické vyspělosti." vysvětlil Šticha.

Za služby navíc se cena nezvýší

Požadavky české strany, které původní švédská nabídka neobsahovala, nebudou podle ministerstva obrany v žádném případě znamenat zvýšení ceny.

"Všechny musí být realizovány nejpozději do roka po dodávce strojů, jinak by vůči dodavateli následovaly tvrdé sankce. Švédská strana ale už dnes garantuje, že všechny námi požadované úpravy gripenů stihne ve stanoveném termínu realizovat," informoval Šticha.

Offsetový program je v Maďarsku plněn

Čtrnáct gripenů, tedy stejný počet, jaký chce nyní české vojenské letectvo, si už v roce 2001 objednalo Maďarsko. Současně uzavřelo s Gripen International dohodu na offsety ve výši 110 procent celkové ceny stíhaček. S tím, jak je tento program plněn, vyjadřuje maďarská vláda spokojenost. 

"Koncem druhého roku tohoto čtrnáctiletého offsetového programu bylo už naplněno přes 20 procent sjednaného objemu závazků a v oblasti investic dokonce 45 procent," sdělil ředitel Sekce offsetů na maďarském ministerstvu hospodářství a dopravy Sándor Szabó. 

Součástí již splněných offsetových závazků je například rozhodnutí společnosti Electrolux koncentrovat výrobu chladniček a mrazniček do nového závodu, který bude postaven v maďarském městě Nyíregyháza.