O změnách ve čtvrtek informoval ministr financí Bohuslav Sobotka. Pokud zákon projde celým schvalovacím procesem, měl by začít platit od počátku příštího roku, manželé to na rozpočtu ale poznají až o rok později.

Zákon je součástí druhé fáze reformy veřejných financí. Norma počítá s tím, že manželé, kteří mají děti, budou vykazovat společný příjem, který se teprve bude danit. Výrazné úlevy na daních to ale přinese jen těm rodinám, kde jeden z manželů nepracuje, nebo vydělává výrazně méně než ten druhý. Odčitatelnou položku nahradí sleva na dani 6000 korun za každé dítě.

Ministerstvo nabídlo elektronickou daňovou kalkulačku

Pokud například každý z manželů vydělá ročně 250 tisíc a mají dvě děti, tak podle nového postupu ušetří každý z nich ročně 1760 kroun. Pokud mají jedno dítě, tak 880 korun.

Pokud ale vydělá jeden z manželů 400 tisíc korun ročně a druhý nevydělá nic, pak je daňová výhoda při dvou dětech skoro 16 tisíc korun.

Manželský pár si může na tzv. daňové kalkulačce na stránkách ministerstva financí spočítat, jestli pro něj konkrétně bude společné zdanění výhodné.

Firmám se zkrátí doba odpisů

Zákon navrhuje i systém daňových odpisů u firem. U první odpisové skupiny, kam patří počítače a kancelářská technika, je navrženo zkrácení doby odpisování ze čtyř na tři roky.

U druhé skupiny to bude ze šesti let na čtyři roky a u třetí z dvanácti na deset let. U osobních aut, autobusů a letadel zůstávají současné lhůty odpisování zachovány.