Hlavní obsah

Čínský miliardář má zálusk na The New York Times, noviny ale nejsou na prodej

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

New York

Podivínský čínský miliardář Čchen Kuang-piao neuspěl se svým plánem na převzetí prestižního listu The New York Times. Za noviny nabízel miliardu dolarů (přes 20 miliard korun). Podle majitelů ale nejsou na prodej. Jejich hodnota je navíc mnohem vyšší.

Foto: Profimedia.cz

The New York Times

Článek

Rodina Ochs Sulzbergerů, která věhlasný list přes sto let vlastní, nebere „námluvy“ čínského boháče vážně a schůzku s ním podle agentury AP odmítla.

Čchen podniká ve zpracování odpadu a o získání listu prý uvažuje už dva roky. Své plány na odkup zveřejnil teprve letos. Společnost The New York Times & Co, která stejnojmenné noviny vlastní, má ovšem podle expertů tržní hodnotu 2,3 miliardy dolarů. Tato cifra je ale podle Čchena nadnesená.

Čchen Kuang-piao nevlastní ani jednu akcii The New York Times a nákup žádné ani neplánuje. Opakovaně ale zdůrazňuje, že jeho zájem o slavné noviny není provokace ani žert. Podle AP Čchen nemá žádné viditelné vazby na čínský komunistický režim. Nyní prý hledá amerického podnikatele, který by se s ním v boji o ovládnutí listu spojil.

Předseda správní rady The New York Times Arthur Sulzberger jr. nedávno prohlásil, že noviny nejsou na prodej. Mluvčí listu odmítla Číňanův zájem komentovat.

Zpívá i přispívá potřebným

Čchen se domohl majetku jako vlastník demoliční firmy a podnikatel v odpadovém hospodářství. Angažuje se v dobročinných projektech, sám se označuje za čínského mecenáše číslo jedna.

Pozornost mezi novináři vzbuzuje spíš svým podivínským chováním. V úterý na tiskové konferenci v New Yorku udiveným žurnalistům přezpíval svou vlastní píseň s refrénem "Celý svět bude svědkem zrození mého čínského snu". Pak oznámil plán na převzetí The New York Times.

S deníkem má podnikatel své záměry. Jeho články o Číně prý nejsou dostatečně autentické a objektivní. Američané podle Čchena příliš důvěřují Japonsku, s nímž Čína vede územní spor o ostrovy v Jihočínském moři. [celá zpráva]

V roce 2011 Čchen překvapil tchajwanské úřady, když při návštěvě bohatého ostrova věnoval tamním chudým téměř 350 000 dolarů (sedm miliónů korun). Téhož roku Japonsku daroval 13 miliónů jenů (2,5 miliónu korun) na obnovu pobřeží poničeného přívalovou vlnou tsunami. Po japonských městech tehdy projížděl s kolonou automobilů pomalovaných čínskými vlajkami.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám