Měnový výbor Fedu rozhodl, že od ledna sníží rozsah nákupů dluhopisů o deset miliard dolarů na zhruba 75 miliard dolarů (asi 1,5 biliónu Kč) měsíčně. Omezování nákupů by mohlo vést k růstu dlouhodobých tržních úrokových sazeb pro podniky i spotřebitele, Fed však dal najevo, že s klíčovou úrokovou sazbou nepohne ani dlouho poté, co se míra nezaměstnanosti v USA sníží na 6,5 procenta.

Akcie překvapivě vzrostly

Americké akcie reagovaly na rozhodnutí Fedu výrazným růstem, Dow Jonesův index vzrostl o 292,71 bodu a obchodní den uzavřel vyšší o 1,84 procenta na hodnotě 16 167,97 bodu. Širší index S&P 500 přidal 1,66 procenta na 1810,65 bodu. V obou případech jsou to nejvyšší závěrečné hodnoty. Technologický index Nasdaq Composite přidal 1,15 procenta na 4070,06 bodu.

„Důvodem růstu akciového trhu je to, že jde o 'špatnou zprávu', na kterou investoři už dlouho čekali a která je konečně pryč z cesty,” poznamenal analytik Erik Davidson ze společnosti Wells Fargo. „Potvrzuje to, že ekonomika se uzdravuje,” citovala jej agentura Reuters. Fed letos nákupem dluhopisů letos pomohl americkým akciím k výstupu na nová maxima.

„Je to vyjádření důvěry v ekonomiku a znamená to první krok směrem k normalizaci měnové politiky,” řekl hlavní analytik společnosti Ameriprise Financial David Joy. Fed podle něj dal jasně najevo, že s omezováním své podpůrné politiky nebude spěchat, aby zatím křehké oživení nezadusil hned v začátku.

Dolar posílil

Na devizových trzích se v důsledku dění v USA zvyšoval kurz dolaru, který k japonskému jenu vystoupil na pětileté maximum 103 jenu za dolar. Jednou z příčin byl další vysoký schodek obchodní bilance Japonska. Euro k dolaru se ale počátečních ztrát zbavilo, a nakonec posílilo o 0,2 procenta na 1,3792 za dolar.

V letošním třetím čtvrtletí americká ekonomika rostla tempem 3,6 procenta ročně, což bylo nejrychleji od prvního kvartálu loňského roku. Fed předpokládá, že v celém letošním roce se tempo hospodářského růstu bude pohybovat kolem dvou procent. V příštím roce počítá se zrychlením na 2,8 až 3,2 procenta.