Některé firmy už na to doplatily krachem, jiné ocitly na pokraji bankrotu.

"Pracujeme na tom ale zatím k tomu nebudeme zveřejňovat žádné podrobnosti," řekl mluvčí západočeské policie Jiří Soukup.

Kriminalisté začali nitky případu rozplétat na základě trestního oznámení jednatele plzeňské firmy Websvar Herberta Eckla., který se obrátil přímo na ministra vnitra Stanislava Grosse.

"Poškozují nás už léta například tím, že o nás šíří informace o neplatnosti svářečských oprávnění, které vydáváme. Tím od nás klienti přecházejí absolvovat kurz ke konkurenci sdružené v ČSS-ANB. Touto nekalou soutěží ovlivňují i další instituce, které odmítají přijímat do pracovního poměru svářeče námi vyškolené. I Úřady práce jsou mylně informovány a zadávají tak rekvalifikace pouze vybraným svářečským školám registrovaným v ČSS - ANB," vysvětlil své stížnosti Eckl.

Osvědčení si navzájem neuznávají

Detektivové už vyslechli řadu svědků, mezi kterými jsou například svářeči vyškolení mimo ČSS - ANB, kteří ve výpovědích uvedli, že marně žádali o pracovní místo v oboru.

 Někteří technologové svařování, kteří jsou oprávněni přezkušovat svářeče a patří do ČSS - ANB, potvrdili, že mají nařízeno prolongovat svářečská oprávnění jen u těch dělníků, kteří mají zkoušky ze svářečských škol sdružených v ČSS- ANB.

"Chodí za mnou na přezkoušení spousta lidí, kteří mají svářečské osvědčení vydané mimo ČSS - ANB a já je musím odmítat, protože ČSS jejich průkazy neuznává. Samozřejmě mi tím utíkají peníze," řekl Milan Kaprhál ze svářečské školy v Plzni, která je smluvním partnerem Škoda Welding, jenž zastupuje ČSS - ANB v jihozápadních Čechách.

Ve prospěch poškozeného svářeče rozhodl i soud

Mezi podnikateli, kteří na tvrdý konkurenční boj doplatili, je například Rudolf Maštálko z Jablonce nad Nisou.

"Musel jsme zavřít svářečskou školu a omezit aktivity spojené s prodejem svařovací techniky a školením svářečů. Za pravdu mi dal ale Vrchní soud v Praze, který v civilně správním sporu uznal mnou podanou žalobu pro nekalou hospodářskou soutěž a vrátil případ ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem, aby rozhodl o výši odškodnění. Je to v řádově v miliónech," uvedl Maštálko.

Předseda správní rady ČSS-ANB Jiří Barták s tím ale nesouhlasí. "Nešíříme žádné pomlouvačné zprávy a nikoho neomezujeme. Tvrdím ale jediné, a to jsem řekl i na policii, že neexistuje žádné zákonné opatření nebo nařízení, aby jedna instituce potvrzovala prodloužení platnosti dokladů vydané jinou institucí.," prohlásil Barták.