Pokles činí za rok až 20 procent a ceny mnohde ještě dál klesají.

"Loni v květnu, když byly ceny na vrcholu, se běžný třípokojový byt v paneláku v Praze 4 na Chodově prodával za zhruba dva milióny korun. Teď by byl prodejný asi za 1,7 miliónu korun," řekl Jiří Hammer, ředitel oddělení prodeje bytů pražské Maxima Reality. Cena garsonky klesla z 1,2 miliónu na 900 tisíc až milión korun.

Podle jeho slov ceny panelových bytů v hlavním městě už ale dál dolů nepůjdou. "Asi čtvrt roku stagnují. Jsou zřejmě na optimální výši, další razantní snížení už nečekáme," zdůraznil Hammer.

Převis nabídky

Pokles cen zaznamenaly realitní kanceláře i v ostatních velkých městech. "V Plzni se ceny panelových bytů snížily za posledních půl až tři čtvrtě roku o 15 až 20 procent. Jsme si stoprocentně jistí, že dál klesnou, minimálně ještě o deset procent," soudí Pavel Pubec, majitel plzeňské RK Pubec.

Podle jeho slov je hlavní příčinou obrovská nabídka a malá poptávka. "V Plzni se v současné době prodává asi tisíc bytů, což je opravdu hodně. Naše RK má aktuálně v nabídce na čtyři desítky bytů, ale týdně prodáme jeden až dva byty, tedy stejně, jako když jsme nabízeli jen pět nebo šest bytů," řekl Pubec. Ceny se pohybují v poměrně širokém rozptylu od 15 do 17 tisíc korun za čtvereční metr. 

Ten dodal, že důvodem velké nabídky bytů v Plzni je to, že lidé čekali s prodejem na blížící se vstup do Evropské unie v naději, že ceny půjdou nahoru, což se nesplnilo. "Kdo to z prodávajících brzy pochopí a ze své ceny ustoupí, tak může ještě prodat za slušné ceny. Kdo ale bude čekat, tak dostane podstatně méně," zdůraznil Pubec.

Jak řekl, dalším důvodem vyšší nabídky je to, že se v západočeské metropoli vyrojila řada firem, které začaly stavět nové domy či rekonstruovat staré. 

Orientační ceny bytů (70 m2) v jednotlivých městech (mil. Kč)
Město Loni Nyní
Praha 4 2 1,7
Hradec Králové 1,1 -1,4 1,1 - 1,4
Karlovy Vary 1,2 1,1
Brno 1 - 1,3 0,9 - 1,2

Byla to cenová bublina

V Karlových Varech od letošního ledna panelové byty zlevnily až o deset procent, v některých případech i o víc. Ceny dále ještě poklesnou, sdělil Právu Ivan Žikeš, majitel karlovarské RK RECOM. Patřil k jedněm z těch, kteří pád cen panelových bytů dlouho očekávali.

"Cenovou bublinu má na svědomí mimo jiné mediální masáž a slogany některých realitek ve stylu "Kupujte byty, než se vám ještě víc zdraží. A také masívní propagace hypoték a výhodnosti investic do bytů. Teď je jasné, že cenová bublina praskla," uvedl Žikeš.

Podle jeho slov se nyní běžný třípokoják v paneláku prodává ve Varech za asi 1,1 miliónu korun, garsonka za 450 000, maximálně půl miliónu korun. "Kdo chce 600 000, tak už byt neprodá," uvedl Žikeš.

V Hradci se ceny zatím drží

"Ceny klesají už více než půl roku," potvrdil Právu Petros Simoglu z brněnské RS Real Brno. Družstevní třípokojový panelák na sídlišti se prodává v tomto městě za asi 900 000 korun. Před půl rokem to ale bylo o 50 až 100 tisíc korun více. Cena družstevní garsonky se snížila ve stejné míře a dnes ji lze získat za ceny od 700 000 korun.

Jinou zkušenost mají v Hradci Králové. "Pohyb cen se takřka zastavil. Majitelé sedí na cenách, což se nelíbí kupcům. To je znát na prodejích. Zatímco loni se družstevní byt udal rychle, teď to trvá dva až tři měsíce.

Ceny se ještě letos udrží, ale v budoucnu půjdou rozhodně dolů," soudí Jaroslav Nekola z Ideal Reality Hradec Králové. Podle jeho slov k tomu dá impuls to, že se v Hradci během tří let plánuje výstavba osmi set až tisíce nových bytů. Běžný třípokoják se dnes v Hradci prodává za cenu od 1,1 do 1,4 miliónu korun, garsonka 30 metrů za 600 000 až 700 000 korun.

Starší cihlové také stojí méně

Zajímavé je, že ceny starších cihlových bytů mnohde kopírují vývoj u panelových a rovněž zlevňují. "Jdou také dolů, i když ne tak razantně. Hlavně o menší byty je velký zájem," uvedl Hammer z pražské Maxima Reality. 

"Starší cihlové jsou na tom v Plzni stejně jako panelové. Bývají často v horších lokalitách, jsou hlučné a za nabízené ceny je nikdo nechce. I ty tedy musí zlevnit," uvedl Pubec.

Obecněji ale platí, že cihlové byty jsou nepatrně dražší než byty panelové. Stejně tak jsou vyšší ceny bytů prodávaných do osobního vlastnictví než ceny bytů družstevních. [celá zpráva]

V Brně ceny starších cihlových bytů stagnují. "Kvůli zvyšující se nabídce se ale v blízkém budoucnu určitě nebudou zvyšovat," tvrdí Simoglu z RS Real Brno. Ceny panelových bytů jsou důležitým indikátorem trhu. A to proto, že těchto bytů je v ČR velké množství - více než milión.