Zemědělci mohou fond žádat o platbu za plochu a o podporu hospodaření v méně příznivých oblastech. Fond rozdělí celkem 9,5 miliard korun, první peníze by na účet měli farmářům přijít letos na podzim.

"Pokud vám někdo za hektar půdy nabídne 1700 korun, umožní vám to přežít," řekl agentuře ČTK soukromý rolník Zdeněk Pánek.

Podle fondu možnost využije drtivá většina zemědělců. Z více než dvaceti tisíc jich podalo do čtvrtka žádost osm tisíc. Dnešní nápor žádostí fond ještě nespočítal. "Myslím, že se to stihne. Ale jde o to, aby to všechno sedělo," řekl tajemník Agrární komory Jan Záhorka.

Zemědělci dostali víc peněz než loni

Domácí zemědělci dostali letos do konce dubna na dotacích 5,2 miliardy korun, což je asi trojnásobně více než ve stejném období loni. Šlo o dorovnání přímých dotací z EU, které zemědělci dostanou v plné výši až na konci roku.

Další část podpor, 6,5 miliardy korun, by měli dostat do poloviny října. Tyto peníze jsou z Horizontálního plánu rozvoje venkova. Z toho zhruba 3,2 miliardy by přitom měly tvořit podpory méně příznivým oblastem.

Platby jsou čtvrtinové proti úrovni v původních 15 členských zemích. Česko je dorovnává zhruba na 48 procent.