Podle Rotbauera se na ČOI v této souvislosti obrátily desítky lidí s dotazem, jak tento přístroj funguje a zda jsou informace o úspoře „až 75 procent elektrické energie“ pravdivé.

„Z výsledků testů vyplynulo, že tento výrobek, jehož obsahem je velmi jednoduchý elektrický obvod, elektrickou energii nejen vůbec nespoří, ale naopak ji sám spotřebovává,“ uvedl Rotbauer s tím, že informace prodávajících o výhodnosti koupě tohoto přístroje jsou zcela klamavé.

Podvodný šetřič energie

Podvodný šetřič energie

FOTO: Česká obchodní inspekce

„Česká obchodní inspekce doporučuje spotřebitelům výrobek rozhodně nekupovat,“ sdělil Rotbauer.

Energy Saver Pro (označení na výrobku Electricity Saving Box), u něhož není zmíněn výrobce a jako země původu se uvádí Čína, je elektrické zařízení opatřené vidlicí k připojení přímo do zásuvky, v provedení spotřebiče třídy ochrany II se dvěma LED indikátory. Výrobek obsahuje trubičkovou skleněnou pojistku, která elektrické zařízení chrání před poškozením nadměrným elektrickým proudem.

Výrobek sice splňuje podle Rotbauera požadavky na elektrickou bezpečnost, ovšem nemůže snížit spotřebu energie.

„Vůči prodejci těchto výrobků však nemůže Česká obchodní inspekce využít svých kontrolních a sankčních pravomocí, tj. zakázat jeho distribuci a prodávajícího za klamavé obchodní praktiky postihnout, neboť se jedná o zahraniční subjekt mimo EU, který v Česku nemá zastoupení. Z tohoto důvodu i vymahatelnost spotřebitelských práv může být problematická,“ informoval Rotbauer, podle něhož by si lidé tuto rizikovou investici měli dobře rozmyslet.