Oproti srpnu činil pokles po očištění od sezónních vlivů 4,6 procenta. Pro srovnání, v srpnu stavebnictví propadlo o 8,1 procenta. Za letošní tři čtvrtletí byla stavební produkce o více než 28 procent nižší než ve stejném období konjukturálního roku 2008.

Vývoj stavební výroby

Vývoj stavební výroby

FOTO: David Ryneš, Novinky

Že se situace nezlepší do budoucna, ukazuje i stále menší počet vydaných stavebních povolení. „Jejich hodnota je sice vyšší, ale to pouze znamená, že investoři zahájí několik větších projektů,“ uvedl analytik Michal Kozub ze společnosti Home Credit s tím, že celkový zájem o stavební práce tím ale neroste.

Podle analytika Petra Dufka z ČSOB se stavebnictví stále potýká s nedostatečnou poptávkou ze strany veřejného i soukromého sektoru. „Zatímco veřejný sektor v posledních letech na investicích šetřil, opatrné zůstávají i soukromé firmy, které nové investiční projekty stále ještě odkládají,“ sdělil Dufek.

Obrat k růstu nenaznačuje ani bytová výstavba, která zažívá rekordně špatný rok prakticky ve všech regionech ČR. Snižující se počty nově stavěných bytů proto nejsou podle Dufka žádným překvapením.

„Stavebnictví chybí impuls, který by jej po více než pěti letech útlumu dokázal znovu vrátit k růstu. Předpokládáme, že minimálně ze strany soukromého sektoru by se tento zájem mohl začít projevovat už v příštím roce. Na návrat do černých čísel to však zřejmě ještě stačit nebude,“ doplnil Dufek.