Dalšími členy konsorcia jsou čínské společnosti China General Nuclear Corporation (CGN) a China National Nuclear Corporation (CNNC) a francouzská společnost Areva. Bez zajímavosti není, že nová elektrárna Hinkley Point C v Somersetu se stane první zahájenou stavbou jaderné elektrárny v Evropě od neštěstí v japonské Fukušimě v roce 2011.

Nová elektrárna má podle vlády přispět ke snížení emisí oxidu uhličitého a v budoucnosti snížit náklady na výrobu energie. Kritici však varují, že garantované ceny elektřiny pro investora jsou dvojnásobné ve srovnání se současnou úrovní, což naopak náklady zvýší.

„Je to poprvé, kdy jaderná elektrárna v této zemi nebude postavena z peněz britských daňových poplatníků,“ prohlásil ministr pro energetiku Edward Dawey.

Vzpruha pro jaderný průmysl

V Hinkley jsou plánované dva reaktory, každý s kapacitou 1,6 gigawattu, které by měly dodávat elektřinu zhruba 60 let. Společně se budou reaktory na celkové kapacitě výroby elektřiny v zemi podílet téměř pěti procenty. Reaktory jsou důležitou součástí vládního plánu na odklon země od fosilních paliv směrem k energii s nízkými emisemi oxidu uhličitého. Vláda musí v příštím desetiletí nahradit zhruba 20 procent svých stárnoucích a znečišťujících elektráren.

Projekt je výraznou vzpruhou pro globální jaderný průmysl, který od roku 2011 trápí naopak rušení projektů. Německo se rozhodlo odstavit z provozu všechny své jaderné elektrárny, Itálie zrušila plány na výstavbu jaderné elektrárny a Francie slíbila, že omezí podíl výroby elektřiny z jádra na 50 procent. V současnosti se výroba elektřiny z jádra na celkové kapacitě výroby Francie podílí 75 procenty.

Britská vláda i hlavní opoziční strany podporují jadernou energii. Protijaderné nálady v populaci jsou také ve srovnání s dalšími zeměmi Evropy velmi mírné. EDF od převzetí British Energy na přelomu let 2008 a 2009 provozuje v Británii 15 jaderných reaktorů, napsala agentura Reuters.