O tom, že někteří členové Zemanovy vlády věděli, že za Appianem stojí Antonín Koláček a jeho společníci, řekl v pondělí právě Koláček.

„Toto tvrzení nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit, protože jsem s těmito ministry o tom nemluvil,“ odpověděl na novinářský dotaz Zeman. „Vzhledem k tomu, že jsem v té době byl premiérem – a premiér není totéž, co ministr – mohu pouze konstatovat, že jsem o tom nevěděl,“ dodal prezident.

Koláček, stejně jako jeho někdejší společníci z MUS Petr Kraus, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký a Jiří Diviš byli minulý čtvrtek ve Švýcarsku nepravomocně odsouzeni za praní špinavých peněz a podvody při převzetí MUS. Koláček z nich dostal nejvyšší trest čtyř let a čtyř měsíců vězení.

Appian Group byla ve druhé polovině 90. let prezentována jako skupina zastupující americké investory, jak se později ukázalo fiktivní. Vlastnili ji Koláček a další odsouzení. „My jsme to říkali neveřejně politikům a novinářům. Mnozí to věděli, ale jako hráli s námi tu, dá se říci, hru na kapitalismus,“ řekl v pondělí Koláček. Někteří členové vlády věděli, jak to je, řekl Koláček.

Zeman ve čtvrtek připomněl, že prodej Mostecké uhelné odsouhlasila jeho vláda „naprosto jednomyslně“.