Dodavatel elektroniky, který montuje počítače či chytré telefony, se už před třemi roky dostal pod palbu kritiky kvůli údajně otrocké práci ve svých asijských továrnách. Monotónní 12hodinové směny v nepřetržitém provozu šest dní v týdnu a nemilosrdný tlak na zvyšování produkce však podle Deutsche Welle není doménou jen asijských továren.

Reportéři magazínu c't prý několik dní sledovali pobočku firmy v Pardubicích. Hovořili se zástupci pracovního úřadu, odborů i pracovníky nejen z Česka, ale také z Bulharska, Rumunska, Vietnamu a Mongolska.

I s přesčasy prý za 14 tisíc

Podle zjištění německých novinářů se pracovníci během 12hodinové směny u linky nemohou bavit, napít se nebo si na chvíli odpočinout. Včetně příplatků a proplacených přesčasů prý dělníci u montážní linky vydělávají v průměru 550 eur za měsíc (zhruba 14 000 korun).

Podle společnosti se prostory pro občerstvení v závodě nachází mimo výrobní linku vzhledem k tomu, že na lince jsou montovány elektronické přístroje. Z bezpečnostních důvodů proto zaměstnanci nemohou na pracovišti jíst a pít. Mají ovšem možnost kdykoli se občerstvit z nápojových automatů nebo v rámci bezpečnostních pauz.

Jak společnost uvedla, průměrná mzda dosahuje ve Foxconnu 21 000 korun. „Průměrná mzda zaměstnance Foxconnu výrazně převyšuje průměrné platové podmínky v pardubickém regionu,“ uvedla v prohlášení firma s tím, že byla v roce 2012 vyhlášena „Zaměstnavatelem roku“ v Pardubickém kraji.

Wölbert kritizuje především systém odměn, které tvoří 100 eur měsíčně, ale jsou závislé na hodnocení celé montážní linky. „To znamená, že jednotlivec sice může svou práci uspokojivě plnit, ale na bonusu je přesto krácen, protože kolegové normu neplní,“ konstatoval Wölbert.

Podle vedení je vše v pořádku

Vedení pardubické továrny tvrdí, že pracovníci jsou placeni podle individuálních výkonů, že firma dodržuje evropskou legislativu a že ji pravidelně kontrolují české úřady. Stejně hovoří i šéf odborů ve Foxconnu Tomášek Formánek.

"Na některých provozech se skutečně pracuje 12 hodin, ale dodržují se zákonné přestávky. Lidé se mohou kdykoliv napít, mají na pracovišti barely s vodou. Pouze si nesmí nosit vlastní pití. Chápu, že v Číně ve Foxconnu mohou být podmínky horší, ale zákony dodržujeme. Průměrná mzda v dělnických profesích je 18 000 korun, což není mnoho, ale je to zejména z toho důvodu, že nejde o kvalifikované práce," řekl Formánek.

Podle prohlášení Foxconnu jsou pracovní přestávky rozděleny zhruba do dvouhodinových intervalů, přičemž každý zaměstnanec má nárok na přestávku na odpočinek trvající 5 až 10 minut. Zaměstnanci Foxconnu také mají přestávky na oběd, které trvají 30 minut a jsou realizovány nejdéle po šesti hodinách pracovní směny.

Wölbert však netvrdí, že podnik české zákony nedodržuje. „Mám ale pochybnosti, zda jsou standardy opravdu důstojné. Zda jsou namáhavé 12hodinové směny v tomto systému přijatelné,“ zdůraznil reportér a kritizoval údajné mezery v zákonech. Části továrny v Pardubicích totiž provozují subdodavatelské firmy, „které rychle vznikají a rychle zase zanikají, a tím se mohou vyhýbat sankcím, kterým čelily“, upozorňuje Wölbert.

Možná dohra

Obvinění vůči Foxconnu by podle Deutsche Welle mohly mít dohru na evropské úrovni. „Moderní otroctví v některých firmách a odvětvích v Evropě už nejsou žádnou výjimkou,“ říká poslankyně Evropského parlamentu Jutta Steinrucková z německé sociální demokracie (SPD). Steinrucková požaduje, aby se Brusel tímto problémem blíže zabýval. Evropská unie by podle ní měla zřídit poradenská místa pro zahraniční pracovníky, „kteří často nerozumí příslušnému jazyku a nemají přístup k odborům“.

Pozorovatelé nevylučují, že se Foxconn nyní bude orientovat na střední a jihovýchodní Evropu. Mzdy tu jsou sice v průměru vyšší než v Asii, ale láká jej kvalitní infrastruktura a kratší vzdálenost od evropských odběratelů. Foxconn rovněž montuje počítačové servery v Kutné Hoře a na Slovensku vyrábí LCD televizory.