Prodejci ale odhadují, že se ceny na pultech během několika týdnů určitě zvýší. V některých obchodech už podražily banány, rýže a cukr. "Rýži jsme museli zvednout o dvě koruny až na 26 a cukr krystal o korunu na 25 korun," potvrdila Právu prodavačka v potravinách na pražských Vinohradech.

Na rozdíl od rýže a tropického ovoce nebude cena cukru ovlivněna clem, ale nařízením vlády o stanovení produkčních kvót cukru. "Zatím máme dostatek zásob, do měsíce však zdraží řada výrobků," řekla Právu mluvčí jednoho z obchodních řetězců. Například u rýže by se cena měla podle ní následně zvýšit o čtyři až pět korun.

Zdražování po vyprodání zásob, zejména cukru, rýže a banánů, potvrdili i ostatní prodejci, například Pramen a Jednota.

Nejvíce banány a pomeranče

Kvůli šestnáctiprocentnímu dovoznímu clu podražilo za poslední týden kilo banánů na některých místech až o pět korun. Banány byly před vstupem do EU osvobozeny od cla a jejich cena se v průměru pohybovala okolo 25 korun. Na nové 12,8procentní clo, platné v EU reagují už i ceny pomerančů.

Rozdílnost cen u malých prodejců a maloobchodních řetězců je zřejmá. Liší se však i v obchodech podle regionů. Vývoj cen v malých krámcích dokazuje, že zdražení ovoce bylo vzhledem k nemožnosti jej uskladnit, nevyhnutelné.

Kvůli zrušení celních bariér zlevnila už některá francouzská nebo italská vína. Ceny klesají i proto, že obchodníci při odpadnutí front na hranicích ušetří na nákladech na dopravu. Se změnou sazeb DPH mohlo zákazníky potěšit mírné zlevnění například kávy, čaje a čokolády nebo i elektroniky.

Zlevní jen bílá elektronika

Zlevnění elektroniky je však jen dočasné. Většina těchto výrobků se totiž vyrábí mimo Evropskou unii, především v Asii, a platí tak pro ně vyšší cla. Kdo si bude chtít za měsíc koupit kameru, fotoaparát či CD přehrávač, sáhne tak hlouběji do kapsy. "Maximálně měsíc nám vydrží zásoby, potom začneme prodávat podle nových ceníků našich dodavatelů," řekl Právu generální ředitel společnosti Datart Pavel Sláma.

Podobný scénář připustil i generální ředitel ElectroWorld Jiří Řízek. Ten zároveň upozornil, že velká část tzv. bílé elektroniky, například pračky, se vyrábí uvnitř EU, a tedy nepodraží. Cenu by podle něj mělo v rozumné míře držet i vysoce konkurenční prostředí na domácím trhu.