O přesných podmínkách uzavření chce NWR jednat s vládou a akcionáři.

Ministr průmyslu v demisi Jiří Cienciala řekl, že podíl státu na těžbě je možný. "Je to jedna z možných variant, ale hlavní je, s čím přijde vlastník," řekl Cienciala. O řešení důsledků hrozícího masového propuštění z velkých podniků v Moravskoslezském kraji bude ve středu jednat vláda.

V dole momentálně pracuje zhruba 3000 lidí. O finanční neúnosnosti těžby firma informovala již ve výroční zprávě zveřejněné počátkem září. Tehdy však ještě nebylo známé výsledné řešení.

Těžba v dole je nerentabilní, zvláště po poklesu výkupních cen uhlí. Náklady na vytěžení tuny uhlí jsou v tomto dole 5000 korun a na trhu se tato tuna prodá za 3500 korun. Ročně se ztráta vyšplhá na 1,5 miliardy, a firmě se tak nevyplatí důl provozovat.

Horníci jsou proti

Horníci ale s uzavřením dolu nesouhlasí. V úterý jich demonstrovalo v centru Ostravy zhruba 2500. Kromě plánů na uzavření dolu kritizovali i návrh kolektivní smlouvy, která jim má snížit platy.

Čtěte také: Desítky naštvaných horníků vtrhly v Ostravě do vyklizeného sídla OKD

Mluvčí firmy Síbrt uvedl, že někteří horníci by už od příštího měsíce mohli z Paskova přejít na jiné doly OKD. "V dalších týdnech dokončíme sociální program pro Důl Paskov a technický plán likvidace dolu. Ve spolupráci s odborovými organizacemi oslovíme pracovní kolektivy a budeme zjišťovat, kolik zaměstnanců bude ochotno přejít na naše karvinské doly," uvedl Síbrt.

Prostřednictvím černouhelné firmy OKD vlastní NWR v Česku čtyři doly. Kromě Paskova to jsou ještě Darkov, Karviná a ČSM. Loni se v dolech OKD vytěžilo 11,2 miliónu tun uhlí. Kromě toho NWR vlastní polský důl Debiensko.

Za první pololetí letošního roku vykázala těžební společnost NWR, jejímž spolumajitelem je i český podnikatel Zdeněk Bakala, ztrátu přibližně 396 miliónů eur (asi 10 miliard korun). Loni ve stejném období přitom hospodařila se ziskem 35 miliónů eur. Společnost OKD je s 13 tisíci pracovníky největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji.