„Hlavním cílem společnosti je snížení personálních nákladů o 20 procent kvůli přetrvávající krizi na trhu s uhlím. Jde o jedno z opatření, která mají zajistit firmě stabilitu do budoucna,“ poukázal mluvčí OKD Marek Síbrt.

Personální náklady na vlastní zaměstnance tvoří v současnosti přes 38 procent všech nákladů OKD. „Dalších 11 procent vydáváme na mzdy pracovníků dodavatelských firem. U těch jsme připravili ještě výraznější škrty. Jejich počet se má postupně snížit z loňských 4200 na 2500,“ upozornil generální ředitel společnosti Ján Fabián s tím, že aby firma současnou náročnou situaci ustála, je nezbytné dosáhnout úspor i v personální oblasti.

„Opatření, která od května realizujeme, se již dotkla všech oblastí s výjimkou kroků vedoucích k dalšímu zvyšování bezpečnosti v našich dolech a právě platů horníků,“ vysvětlil Fabián.

Manažerské platy až o polovinu nižší

Mezi hlavní body předloženého návrhu od vedení OKD je zachování mzdových tarifů u dělnických profesí, omezení mimořádných složek příjmů, jako jsou 13. a 14. platy či prémie, omezení řady benefitů poskytovaných nad rámec zákona a závislost výdělků zaměstnanců na hospodářských výsledcích společnosti.

„Odborům byl zároveň představen návrh mechanismu, podle kterého by zaměstnancům rostly bonusy v závislosti na výsledcích hospodaření OKD,“ podotkl mluvčí Síbrt a dodal, že firma výrazně snižuje i platy managementu. Ty mají meziročně klesnout o 30 až 50 procent. Administrativní pracovníci už přistoupili od června na snížení mezd o 10 procent, jejich počet se navíc snížil zhruba o 250.

Odborářům se návrh vůbec nelíbí

Odboráři však s návrhy absolutně nesouhlasí. „Jsou naprosto nepřijatelné,“ potvrdil předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík s tím, že pokud by návrhy OKD byly do kolektivní smlouvy zaneseny, přišli by zaměstnanci o značnou část mezd.

„Platy by měly klesnout o zhruba 20 procent, přitom náklady se dají ušetřit někde jinde, což jsem vedení vytkl,“ doplnil Jiří Zátopek, předseda Nezávislých profesních odborů technicko-hospodářských zaměstnanců OKD. Odbory mají sedmdesátistránkový návrh prostudovat do příští středy, kdy se uskuteční další vyjednávání s vedením firmy.