Naposledy banka snížila úroky na svém květnovém zasedání, a to na 0,5 procenta z 0,75 procenta.

Většina ekonomů dotazovaných v anketě agentury Reuters žádnou změnu v politice ECB nečekala. Analytici předpokládají, že úroky zůstanou na současném rekordním minimu nejméně do konce příštího roku.

Jak uvedl šéf ECB Mario Draghi, banka nechá základní úrokové sazby na současném rekordním minimu ještě hodně dlouho a je možné, že v případě nutnosti je ještě sníží.

Sazby beze změn zůstanou delší dobu

K tomu, jak dlouho by sazby mohly zůstat beze změn, se Draghi nevyjádřil. „Není to šest měsíců, není to 12 měsíců – je to delší časové období,“ řekl Draghi.

Tak jednoznačnou představu o budoucích sazbách finanční trhy od Draghiho zatím neslyšely, což se hned odrazilo v kurzech klíčových finančních nástrojů a cen dluhopisů.

Draghiho vyjádření by mohla naznačovat zcela opačný směr měnové politiky, než jaký nedávno naznačila americká centrální banka (Fed). Její šéf Ben Bernanke na konci června uvedl, že pokud se bude americká ekonomika vyvíjet podle předpokladů, začne banka zřejmě už letos omezovat svou uvolněnou měnovou politiku, která spočívá v rozsáhlém nákupu dluhopisů.

Jeho sdělení rozkolísalo akciové trhy, jejichž růst měnová politika Fedu v minulých měsících notně podporovala.