Hlavní obsah

Družstevní záložny jsou rizikové, banky zátěžovým testem prošly

• Aktualizováno

Sektor družstevních záložen hodnotí Česká národní banka (ČNB) v letošní zprávě o finanční stabilitě jako rizikový. Důvodem je udržování vysokého úročení vkladů v době, kdy jsou základní úrokové sazby na svých historických minimech. Naopak banky jsou podle ČNB vůči rizikům odolné.

Foto: Milan Malíček, Právo

Článek

Družstevní záložny navíc mají vysokou koncentraci rizikových úvěrů s vyšší sazbou, což může v důsledku ohrozit jejich stabilitu. "Některé instituce by také měly výrazně zvýšit obezřetnost svého podnikání a kvalitu řízení rizik," uvedla ČNB.

Centrální banka dále uvedla, že i přes relativní meziroční zlepšení některých ukazatelů rizikovosti či míry krytí úvěrů v selhání družstevních záložen se vývoj těchto ukazatelů v prvním čtvrtletí roku 2013 podstatně zhoršil.

Některé velké záložny se nedávno dostaly do problémů. Metropolitní spořitelní družstvo nemůže na základě rozhodnutí ČNB poskytovat úvěry a vyplácet vklady klientů, peníze mu kvůli podezřelým půjčkám zablokovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

V polovině května centrální banka zahájila správní řízení s družstevní záložnou WPB Capital. Vedení družstva se následně usneslo, že dočasně nebude přijímat nové členy, nové vklady a ani nebude poskytovat nové úvěry.

Banky jsou odolné

Zpráva ČNB dále uvádí, že banky jsou proti případnému nepříznivému vývoji odolné. Stabilita by neměla být ohrožena, ani kdyby se ekonomika nevyvíjela příznivě.

"Bankovní sektor je stabilní a odolný, avšak rizika pro další vývoj spatřujeme zejména v případě pokračování nebo dokonce prohlubování ekonomické recese. Na finančních trzích pak vidíme určitá rizika spojená s honbou za výnosem," uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Základ a vleklá deprese

Základní scénář využitý při zátěžových testech reprezentuje vývoj, který považuje ČNB za nejpravděpodobnější a odpovídá prognóze ČNB. Ta letos počítá s poklesem ekonomiky o 0,5 procenta a následně s růstem v příštím roce o 1,8 procenta. Takový vývoj povede k poklesu ziskovosti bank.

Zátěžový scénář "Vleklá deprese" počítá s dlouhotrvajícím propadem domácí ekonomické aktivity pro příští tři roky a s tím souvisejícím poklesem reálných mezd a s nárůstem nezaměstnanosti. V takovém případě by požadavky na osmiprocentní kapitálovou přiměřenost nesplnilo 13 finančních institucí a kapitálové injekce by si vyžádaly 16 miliard korun. "Z hlediska velikosti bankovního sektoru se nejedná o významnou hodnotu, která by mohla ohrozit jeho stabilitu," uvedla ČNB.

Reklama

Výběr článků

Načítám