Vláda doufá, že se jí podaří dostat na konci letošního roku poměr zadlužení k výkonu ekonomiky „pouze“ na 91,4 procenta. Existuje však značné riziko, že tento cíl se splnit nepodaří.

Španělský státní dluh v poměru k HDP je nižší než průměr eurozóny, nicméně velmi prudce vzrostl od počátku ekonomické krize v roce 2008. Například v porovnání s loňským prvním čtvrtletím vyskočil o více než 19 procent.

Růst dluhu i do budoucna

Navíc se dá očekávat, že poroste i do budoucna v souvislosti s nejrůznějšími úspornými opatřeními, škrty a zvyšováním daní, jimiž se Španělsko jakožto čtvrtá největší ekonomiky eurozóny snaží vymanit z hospodářské recese.

V roce 2008, kdy splaskla bublina na španělském realitním trhu, veřejný dluh představoval necelých 40 procent HDP, připomněla ČTK.

Španělsko předpokládá, že se jeho dluh v roce 2016 dostane na 99,8 procenta HDP, což ovšem nekoresponduje například s odhady Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj nebo Evropské komise. Podle nich se už v příštím roce dostane dluh Španělska ke 100 procentům HDP.

Nervozita investorů se vůči Španělsku přece jen zmírnila, neboť Evropská centrální banka se loni v létě zavázala k ochraně zemí eurozóny, které dusí ekonomická krize.