Mluvčí úřadu Jiří Reichl už dřív uvedl, že celková statistika neukazuje, kolik přesně peněz na pomoc zaplaveným putovalo. Úřady totiž vyřizují nejen žádosti o mimořádnou pomoc kvůli povodním, ale i kvůli chudobě, na nezbytné náklady pro děti, či na pořízení vybavení domácností v celé republice.

Za minulý týden tak vyplatily celkem 1531 mimořádných dávek za téměř 7,42 miliónu korun. Jaká částka z toho připadla právě zatopeným lidem z regionů postižených povodní, není z údajů patrné, byla to ale většina sumy.

Mimořádnou okamžitou pomoc stát dává mimo jiné právě po živelních pohromách, ekologických haváriích či požárech. V těchto případech může dávka dosáhnout až patnáctinásobku životního minima, tedy až 51 150 korun.

Mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová už dřív řekla, že se výše pomoci stanovuje podle "majetkových poměrů a příjmů daného občana" či jeho blízkých. Částku po posouzení stanoví úředníci. Podle mluvčího úřadu práce žadatelé dostávají sumu do 5000 korun v hotovosti, zbytek jim putuje na účet.