Série "nešťastných rozhodnutí" burzy Nasdaq během primární emise akcií Facebooku podle komise způsobila, že byla porušena řada závazných předpisů. Provozovatel burzy se s komisí dohodl, že zaplatí pokutu bez toho, aby přiznal nebo popřel obvinění.

Dlouho očekávaná primární veřejná nabídka akcií Facebooku se uskutečnila loni v květnu. Vstup firmy na burzu však provázely velké technické problémy v obchodním systému Nasdaq, kvůli nimž se zahájení obchodů s akciemi firmy výrazně opozdilo. Navíc někteří obchodníci až do konce obchodování netušili, zda se jejich příkazy vůbec realizovaly a zda tedy akcie vlastní, či nikoli. Někteří se to nedozvěděli vůbec, protože Nasdaq nebyl schopen stav jejich objednávky potvrdit.

Podle burzovní komise uvízlo v systému na více než dvě hodiny přes 30 tisíc objednávek na akcie, které měly být buď uspokojeny, anebo zrušeny. Investorům tak mohly vzniknout ztráty v úhrnném objemu až 500 miliónů dolarů (asi deset miliard Kč), podotýká agentura Reuters.

Burza Nasdaq se rovněž v rámci jiného urovnání dohodla, že zaplatí 62 miliónů dolarů jako kompenzaci ztrát obchodníkům. Tento plán schválila SEC na počátku letošního roku.