Firmy by se tak v budoucnu mohly před soudem zodpovídat z řady zločinů, od krádeží a různých typů podvodů přes poškozování a ohrožování životního prostředí či poškozování spotřebitele až po obchodování s lidmi, praní špinavých peněz, podíl na organizovaném zločinu nebo teroristickém útoku.

Usvědčeným právnickým osobám by pak soud mohl uložit různé typy trestů. K těm mírnějším by patřilo zveřejnění verdiktu v médiích nebo peněžitý trest, k přísnějším pak propadnutí věci či majetku, zákaz přijímání dotací a subvencí, zákaz účasti v zadávacím řízení o veřejných zakázkách a ve veřejné soutěži nebo dokonce zákaz činnosti, a to až na dvacet let. "Zločinná firma" by mohla dokonce dostat jinak v Česku už léta zrušený "trest smrti" - mohla by být zrušena a dána do likvidace.

Lepší obrana proti mafiím

Podle hlavního autora připravovaného zákona, soudce Nejvyššího soudu Pavla Šámala, by jeho schválení umožnilo více se bránit proti organizovanému zločinu, praní špinavých peněz a ztížilo by financování teroristických organizací.

"Právě z těchto důvodů se na nás obracela i Světová banka a Mezinárodní měnový fond, abychom přijetí této nové právní úpravy zrychlili," řekl Právu Šámal. Jak dodal, před soud by se také dostala řada činů, u kterých se nyní nepodaří usvědčit konkrétního viníka. "Když například nějaká fabrika vypustí do řeky škodlivinu a všechny ryby v ní vymřou, musíte dnes najít ty osoby, které konkrétně otočily kohoutkem nebo daly k vypouštění jedů do řeky příkaz. A když je nenajdete, nemůžete nikoho stíhat," vysvětlil Šámal.

Větší šance poškozených na náhradu škody

V mnoha případech by se podle jeho slov rovněž významně zvýšila šance poškozených, že se domůžou náhrady škody. "Když je dnes dopadena a odsouzena fyzická osoba, která způsobila velkou škodu, většinou ty peníze nemá a poškození je už těžko někdy v životě uvidí. U firem je to jiné," řekl Šámal.

Trestní odpovědnost právnických osob platí odedávna v anglosaských zemích, od 70. let minulého století ji ale postupně zavedla řada evropských zemí, například Nizozemsko, Francie, Belgie, Španělsko, skandinávské země, ale i Slovinsko či Maďarsko. Český návrh nového zákona o trestní odpovědnosti právnických osob čeká po projednání vládou ještě schvalování v parlamentu. Pokud bude úspěšné, mohl by podle vyjádření mluvčí ministerstva spravedlnosti Ivy Chaloupkové začít platit od ledna 2006.