"Jsme připraveni nátlak dovést až k takové situaci jako je zastavení výroby," řekl předseda odborů Moravanu Milan Mazel. "Zpožďování výplat už trvá třináct měsíců. Dnes sice vedení vyplatilo část dlužných mezd, ale jen ve výši 200 tisíc korun a to zaměstnancům v nejnižších tarifních skupinách. To se týká asi třiceti lidí," řekl zaměstnancům.

Celková pohledávka vůči pracovníkům podle něj nyní představuje 9 miliónů korun. Odboráři původně žádali dorovnání mezd za leden do 16. dubna. Po nesplnění termínu zvolili otevřený protest. Demonstrací hrozili i v minulých měsících, vždy ale nakonec došlo k dohodě.

Zachrání podnik kontrakt v Indii?

Předseda představenstva Libor Soska dnes na mimořádné tiskové konferenci připustil, že příčinou "poněkud napjaté" situace je fakt, že Moravan - Aeroplanes neobdržel již více než rok v souvislosti s celosvětovou krizí leteckého průmyslu žádnou zakázku. "Teď se nám ale podařilo podepsat kontrakt v Indii za 1,5 miliónu amerických dolarů, a měl by se rozběhnout kontrakt na Balkáně. Krizi lze překonat, konkurz není nezbytný," uvedl v reakci na neoficiální informaci, že soud v podniku ustavil předběžného správce konkurzní podstaty.

Návrh na konkurz byl přitom podán již v roce 2001. "Ano, tuto informaci máme," potvrdil Mazel. "Já jsem to slyšel, ale černé na bílém to nemám," dodal Soska. Přímo na soudu se Právu informaci včera již nepodařilo ověřit.

Soska také uvedl, že problém se zpožděním výplat nastartovaly loňské problémy s tržbou 16 miliónů korun, která - ačkoliv patří Moravanu - Aeroplanes - skončila na účtu akciové společnosti Moravan, jež je nyní v konkurzu. "Snažili jsme se ji od správce vydobýt, ale marně. To je prvotní příčina našeho problému," uvedl Soska.

Moravan - Aeroplanes, jehož stěžejní část výroby představují dvoumístné letouny Z 142 a Z 242 a nejnovější čtyřmístný stroj Z 143, zaměstnává 250 lidí. Kromě této divize je Moravan tvořen ještě podnikem Moravan - Safety Belts. Ten se zabývá výrobou bezpečnostních pásů, pracuje v něm 300 lidí, má dost zakázek a podle Sosky nemá vůči zaměstnancům žádné závazky.

Moravan patří stejným vlastníkům jako Letecké závody Kunovice, na které soud před několika dny uvalil konkurz na návrh České správy sociálního zabezpečení. Ta se však v případě Moravanu - Aeroplanes konkurzu nedomáhá.