V březnu pokleslo meziročně jak pozemní stavitelství o 21,7 procenta, tak i inženýrské stavitelství o 17,8 procenta. „Stát jako velký investor raději šetří a to se projevuje na objemu staveb, které se realizují v Česku,“ sdělil analytik Michal Kozub ze společnosti Home Credit.

Stavební výroba

Stavební výroba

FOTO: David Ryneš, Novinky

I když soukromí investoři místy hlásí obnovení projektů, tak jde o menší zakázky, které mají jen lokální význam. „Citelně to je znát na výstavbě bytů. Za poslední dva roky je výrazně více dokončených bytů než zahájených,“ informoval Kozub.

Oparava D1 situaci nezachrání

Developeři podle Kozuba raději doprodají své již dokončené byty a pečlivě si rozmýšlejí, jaké nové projekty nyní začnou. „Rekonstrukce dálnice D1 je nejviditelnější stavbou Česka, ale objemem není pro celý obor zásadní. Celá rekonstrukce bude stát zhruba 14 miliard korun a první dva rekonstruované úseky dohromady cenou nepřesáhnou 1,4 miliardy korun,“ připomněl Kozub s tím, že pro celý sektor stavebnictví jsou to minimální částky.

Situace by se podle Kozuba měla začít postupně zlepšovat v příštím roce. Přesto ale velikost celého stavebního sektoru v příštích několika letech nedosáhne tak velkého objemu, jaký měl před krizí.