„Dnešní špatná čísla jen dokreslují celkový obrázek ekonomiky, jejíž tempo se dlouho pohybuje kolem nuly,“ sdělil analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin. Na nepříznivém březnovém výsledku se podepsal i nižší počet pracovních dnů, bez nich by klesl průmysl „pouze“ o 2,1 procenta.

Průmyslová výroba

Průmyslová výroba

FOTO: David Ryneš, Novinky

Nové zakázky klesly meziročně o 1,8 procenta. Zahraniční zakázky sice vzrostly o 0,9 procenta, ovšem ty domácí se snížily o 6,7 procenta.

Na poklesu se nejvíc podílelo odvětví výroby motorových vozidel, jejichž produkce se propadla o 15,4 procenta. Právě globální potíže na automobilovém trhu způsobují vrásky jednotlivým automobilkám. „Z českého pohledu je varující zejména klesající trend registrací nových aut v Německu a v Evropské unii jako celku,“ uvedl analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

Na oživení si ještě počkáme

Podle Volfa se situace jen tak nezmění. „Domácí poptávka je kvůli vysoké nezaměstnanosti velmi nízká. Záchrana v podobě zahraniční poptávky nepřichází, jelikož ani naši sousedé nejsou v situaci, kdy by mohli výrazněji utrácet,“ dodal.

Analytik Petr Dufek z ČSOB připomněl, že i nadále se firmy zbavují zaměstnanců a výrazně omezují navyšování mezd.

Podle Petra Smutného ze společnosti PwC ČR by mohly být první známky zlepšení vývoje ekonomiky viditelné v závěru letošního roky. „Na skutečné oživení se ale můžeme těšit nejdříve v příštím roce,“ uvedl Smutný.