"Nedomnívám se, že v daňových rájích končí desítky miliard ročně z daňových úniků z přímých daní," uvedl Kalousek. "Pohybujeme se v jednotkách miliard, nikoli desítkách. Kdyby zůstali doma a optimalizovali si své daně, tak by zcela jistě neodváděli desítky miliard do státního rozpočtu," upřesnil ministr financí.

Připisovat přesidlování firem domácí rozpočtové politice podle Kalouska není možné. Tvrdí, že je to důsledek toho, že se Česko stalo svobodnou a otevřenou ekonomikou.

Zvyšování daní nahrává rájům

Motivace firem k odchodu by se ale podle něj nepochybně zvýšila zavedením progresivního zdanění právnických osob či některých sektorových daní. Narážel tak na předchozí vyjádření sociálních demokratů, kteří se zvyšováním daní po případném volebním vítězství počítají. „Jakékoliv zvýšení daní není prorůstové, je to jasně protirůstový krok,“ prohlásil.

Kalousek také připomněl podepsání smluv s některými zeměmi, označovanými jako daňové ráje, které nově umožnily výměnu informací jednotlivých daňových správ o tom, zda si firmy plní své povinnosti. "Díky těm smlouvám se minimalizuje možnost, že českému státnímu rozpočtu utečou daně těch rezidentů, kteří jsou v těch rájích," dodal Kalousek.

Plán jak takové firmy nalákat zpět podle ministra existuje jediný, prudce snížit daně z příjmů. „O tom ale s ohledem na náš rozpočet nemůže nikdo soudný uvažovat,“ uvedl.

Zájem je o Bermudské ostrovy, Belize i Seychely

Podle analýzy České kapitálové informační agentury (ČEKIA) počet českých společností s vlastníkem v daňovém ráji loni vzrostl o zhruba čtyři procenta na 12 554. Z daňového ráje je tak kontrolováno 3,4 procenta z 366 500 firem registrovaných v Česku.

Největší absolutní přírůstek v loňském roce zaznamenal Kypr, USA a Seychely, z relativního pohledu byl největší zájem o Bermudské ostrovy, Belize a Seychely. Počet firem s vlastníkem z Nizozemska a Lucemburska klesl.

Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) ve čtvrtek zveřejnilo část údajů, které získalo o majitelích účtů v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech. Data se týkají asi 130 000 lidí a 120 000 firem ze 170 zemí světa. Zatím není jasné, zda jsou mezi nimi i čeští občané či firmy.