Nový plán, který v pondělí schválili ministři financí eurozóny, na rozdíl od předchozího návrhu neobsahuje plošné zdanění vkladů. Velcí střadatelé na Kypru, mezi nimiž je mnoho Rusů, ale pravděpodobně utrpí těžké ztráty. Část jejich peněz půjde na záchranu problémového finančního sektoru v zemi.

Plán, který přinese Kypru pomoc deseti miliard eur (zhruba 260 miliard korun), nepostihne vklady do 100 000 eur (asi 2,6 miliónu korun). Částky nad 100 000 eur budou zmrazeny, dokud se nevypočítá, jaká část z nich připadne na pokrytí ztrát. Mluví se o čísle kolem 30 procent.

Omezení pohybu kapitálu

Kyperská vláda již rozhodla, že po otevření bank budou na přechodnou dobu platit omezení pohybu kapitálu, která mají zamezit hromadnému vybírání vkladů a následnému masivnímu odlivu kapitálu.

Čtěte také
Lidé na Kypru si oddychli, vláda zdaní jen velké vklady
Daňový ráj Kypr byl zachráněn, ale čeká ho osud Řecka
Lidé v Bank of Cyprus přijdou až o 30 procent vkladů
Evropští bankéři vycítili na Kypru šanci a slétávají se na ostrově jako supi
Rusko se proti záchrannému plánu pro Kypr nebouří

Eurozóna v pondělí zdůraznila, že kyperský bankovní sektor bude výrazně omezen a do roku 2018 se musí svou velikostí dostat na průměr EU. Finanční sektor na ostrově je několikanásobně větší než hrubý domácí produkt země a jeho předimenzovanost je považována za klíčovou příčinu nynější krize. Celkové vklady u bank činí 68 miliard eur, z toho 38 miliard je na účtech nad 100 000 eur.