To, že budou jejich služby zařazeny do vyšší sazby, podle nich vzdělání citelně zdraží a to se tak stane méně dostupným. Jak tvrdí Andrea Křížková z Asociace jazykových škol ČR, stát nestačí zajistit výuku v rámci veřejných škol.

Ministryně školství Petra Buzková argumentuje, že vláda vychází z legislativy Evropské unie a podle toho lze do snížené sazby v oblasti vzdělávání zařadit nebo plně od daně osvobodit organizace, které provozují svou činnost na základě státní akreditace. A to jsou vysoké školy či další zařízení, které jsou v síti škol ministerstva.

"Nebylo možné, a my jsme vyjednávali velmi intenzívně, tam zařadit vzdělávací kursy, které fungují na ryze komerční bázi bez jakékoliv akreditace," tvrdí Buzková. Nicméně nevylučuje, že začne jednat s jazykovými školami o snížení daně, pokud by přistoupily na to, že se podrobí jisté státní akreditaci, která by pro ně vznikla.

V předstihu až o 500 korun víc

Se zvýšením DPH se někde zdraží i kroužky, které pořádají domy dětí a mládeže. Nejsou sice plátci DPH, protože mají mimoškolní vzdělávací činnost jako svou hlavní náplň, ale v souvislosti s vyšším DPH se jim zdraží provoz. V Domě dětí a mládeže hlavního města Prahy v Karlíně již dopředu se změnami počítali a od září zdražili zhruba o pětinu až čtvrtinu.

"Bylo to v rozmezí od sta korun do pěti set za rok, ale nedotklo se to všech kursů. Snažíme se ceny zvyšovat minimálně, abychom tu děti udrželi. Zvláště v Karlíně, který je po záplavách," řekl Právu ředitel domu Libor Bezděk.

Přírodovědný kroužek tady za rok vyjde na 1000 korun, taneční na 1300 až 1500, jazykový kurs na 1500 a za jezdecký oddíl rodiče zaplatí 7000 korun.

V kulturním domě Mlejn v Praze 5 zatím podle Heleny Harmady o zdražování neuvažují. Jak to bude o září, je ale otázkou. Výuka hry na flétnu tu za půl roku přijde na 2700 korun, keramický kroužek na 1900 a výtvarný na 1300 korun.