Lesy ČR, kterým patří polovina lesů v zemi, blokují pro církevní restituce přibližně 142 000 hektarů lesních pozemků. Je to asi 11 procent lesů, na kterých hospodaří. Přes nižší zisk LČR letos počítají se zvýšením výdajů na investice a opravy o miliardu na 3,1 miliardy korun.

„Lesy ČR by masivním navýšením financí na investice a opravy rády nabídly více příležitostí pro menší firmy a živnostníky v regionech, což by mohlo přispět k vytvoření nových pracovních míst a tím alespoň částečně snížit míru nezaměstnanosti,“ uvedl ekonomický ředitel LČR Michal Gaube, pověřený řízením podniku.

Většina investičních peněz půjde na opravy lesní infrastruktury včetně lesních cest a na vodohospodářské stavby. Více peněz budou Lesy ČR investovat i do podpory veřejně prospěšných funkcí lesů v rámci takzvaného Programu 2020.

Podnik nyní nemá generálního ředitele. Předchozí šéf Lesů ČR Svatopluk Sýkora ke konci loňského listopadu rezignoval a řízením firmy je od té doby pověřen finanční ředitel Michal Gaube. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) zatím nového šéfa podniku nevybral, přestože sliboval, že tak učiní do poloviny února.