„Nic jiného se ani nečekalo,“ sdělil analytik Michal Brožka z Raiffeisenbank. Podle něj se dá očekávat, že hlavní úroková sazba zůstane beze změny až do poloviny roku 2014.

V podobném duchu se vyjádřil i analytik Michal Kozub ze společnosti Home Credit. „Pro to, aby sazby jakkoli vzrostly, není v žádném případě místo. Teoreticky přichází v úvahu pravý opak, tedy posun na absolutní nulu nebo do záporu. Tam se ale banka pravděpodobně nepustí, protože reakce spotřebitelů je v tomto nevyzpytatelná,“ nastínil Kozub.

Znamenalo by to další snižování sazeb na spořících, ale i na běžných účtech. Lidé by pak mohli situaci podle Kozuba vyložit dvěma způsoby – tím žádoucím, že šetřit se teď nevyplatí, a raději peníze utratit, nebo že peníze se těžce zhodnocují a musí šetřit o to více. „Protože je český spotřebitel ryzí pesimista, druhá varianta může být pravdivá,“ doplnil analytik.

Od sazeb ČNB se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Pro podniky jsou nižší úroky výhodnější kvůli levnějším úvěrům na investice a provoz, domácnostem pak přinášejí levnější půjčky na bydlení.