Pokud se zohlední počet pracovních dnů, tak se stavební výroba v prosinci snížila o 14,1 procenta. Za poslední měsíc loňského roku klesl počet dokončených (o 2,3 procenta) i zahájených bytů (o 5,1 procenta).

Stavební výroba

Stavební výroba

FOTO: ČTK

Meziročně se snížila produkce v pozemním stavitelství o téměř 16 procent a v inženýrském stavitelství dokonce o skoro 22 procent. Stavební úřady také vydaly o sedm procent méně povolení v porovnání s předešlým rokem.

V podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví klesl počet pracovníků o 4,1 procenta. Jejich průměrná měsíční mzda naopak vzrostla o 3,7 procenta na 36 648 korun.

„Stavebnictví je v současnosti jeden z nejhůře postižených oborů. Už několik let se mu nedaří vymanit z krize a prosincový výsledek to jen utvrzuje,“ uvedl analytik Michal Kozub ze společnosti Home Credit s tím, že tentokrát byl ale meziroční pokles oboru zcela očekávaný.

Je to dáno prosincem 2011, kdy stavební firmy na poslední chvíli dokončovaly výstavbu bytů, aby nemusely čelit vyšší DPH. Obor tím v roce 2011 uměle vyskočil o 14,5 procenta.