"Situace se zjevně odvíjela podle toho, jak zrovna přijel trolejbus. Někdy ale bylo na chodbách prázdno," podotkla zástupkyně ředitele Jarmila Poláková. Kritičtější stav byl podle ní v pondělí. Ve středu plzeňský berňák o hodinu prodlouží úřední dobu na pokladně. "Ta normálně končí ve čtyři odpoledne. Podatelna a vyměřovací oddělení budou pracovat od osmi ráno až do pěti," dodala Poláková.

Někde dosud bez front

Žádné fronty, které by stály za řeč, nebylo naopak možno v úterý vidět na Finančním úřadu Brno IV. Osm pracovnic v hale plynule přebíralo daňová přiznání. Menší zdržení zažili jen ti, kteří se rozhodli zaplatit daň z příjmu v hotovosti na pokladně. "Máme otevřené dvě pokladny, což určitě nebude stačit, ale nemůžeme jich zřizovat víc kvůli jednomu týdnu v roce. Ostatní daně lidé totiž platí bankovním převodem, případně poštou," řekl ředitel úřadu Leoš Svojanovský. Podle něj úřad dosud přijal zhruba 75 procent daňových přiznání svých poplatníků, takže na poslední den zbývá plná čtvrtina.

:. NEPŘEHLÉDNĚTE - SPECIÁL
Praktické informace, které by vám mohly s daňovým příznáním pomoci ZDE

"Jsme na to ale připraveni, zůstaneme třeba do večera, před nikým nezavřeme dveře," řekl Svojanovský, podle kterého si stále ještě velké množství daňových poplatníků nechává podání daňového přiznání až na poslední den. Ještě v minulém týdnu zela hala finančního úřadu prázdnotou.

Podobná situace byla v úterý také na Finančním úřadu Brno 1, kde se vytvořila kratší fronta pouze ráno před otevřením úřadu. "Nečeká tu najednou víc než deset lidí. Ve středu to bude určitě výrazně horší," řekl ale Právu Jiří Vinohradský, vedoucí vyměřovacího oddělení.

V Praze o hodinu déle

Na Finančním úřadu Ostrava III sice v úterý zaznamenali zvýšený počet klientů, ale dlouhé fronty se podle ředitele Jaroslava Majzlíka netvořily. "Když jsem procházel kolem přepážek, tak u nich bylo v některých momentech volno. Hlavní nápor čekáme dnes," uvedl. Přestože podle něj každý rok upozorňují na končící období pro daňové přiznání, tak většina lidí stejně jeho odevzdání nechává na poslední chvíli. "Měl jsme obavy z fronty, tak už jsme byl na finančáku někdy ve čtvrt na devět a za dvě minuty už jsem byl vyřízený. Vlastně jsem šel rovnou k okénku," popsal úterní ranní situaci na Finančním úřadě Prahy 5 jeden z podnikatelů po odevzdání daňového přiznání.

:. ANKETA
Necháváte vyplnění daňového přiznání na poslední chvíli? Hlasujte na konci článku.

Finanční úřady v Praze budou mít ve středu prodloužené úřední hodiny. Podatelny budou otevřeny do 18 hodin, zatímco v běžném provozu zavírají v 17 hodin. O hodinu déle, do 17 hodin, budou otevřeny i pokladny. Opatření platí pro všechny úřady spadající pod finanční ředitelství hlavního města.

Zaslání poštou stačí

Přiznání musí odevzdat všichni poplatníci, kterým jejich přiznání nezpracovává a nepodává daňový poradce či nemají povinnost auditu.

Přiznání se podává finančnímu úřadu, v jehož obvodu má poplatník v době podání bydliště. Přiznání lze předat buď osobně nebo poslat poštou. Při poštovní přepravě je pro posouzení, zda byla včas splněna povinnost, rozhodující razítko pošty. Ani kvůli zaplacení daně člověk nemusí chodit na berní úřad. Z ostatních způsobů je nejjistější složenka. Zaplatit na poslední chvíli daň bankovním převodem může být riskantní. Banka totiž nemusí stačit odepsat peníze z účtu poplatníka. Potřebné údaje k vyplnění složenky lze najít na webové stránce ministerstva financí na adrese www.mfcr.cz.

PŘEČTĚTE SI:
Jak letos ušetřit na dani z příjmů 
Potvrzení zaměstnance a které příjmy nepatří do přiznání
Formulář typu B: zvládnutelný oříšek
Co má podnikatel vědět o nákladech
Vlastníci bytů houfně na berňák

Daňové přiznání podalo loni v ČR asi 1,5 miliónu osob. Pouze příjmů ze zaměstnání se týkalo asi tři sta tisíc přiznání. Jde hlavně o případy, kdy si zaměstnanci přivydělávají a mají tak souběžně dva zaměstnavatele.