I když zatím hodnotu čtverečního metru pozemku nikdo pevně nestanovil, všichni vyjadřují obavy, že půda se bude vykupovat hluboko pod tržní cenou. "Sám ministr hospodářství Rusko mi tuto cenu řekl při nedávné návštěvě Jihokorejců v Žilině," prohlásil člen petičního výboru Blažej Šeliga.

"Požadujeme cenu na úrovni nejméně 350 slovenských korun za metr čtvereční," dodal. Cena za půdu se podle něj v těchto místech pohybuje až na úrovni 500 až 700 korun i více. "Nedávno zde dokonce nabízeli pozemky za 1100 korun," uvedl.

Jak dodal, za 350 korun vykupovali před lety také půdu od vlastníků při výstavbě vodního díla v nedaleké Mojšové Lúčke.

Rusko: počkám si na posudek

Zástupci zhruba 7000 majitelů půdy v těchto dnech sepisují petici, kterou chtějí předat slovenské vládě. "Počítáme, že ve všech dotčených obcích sesbíráme více než tisíc podpisů a zítra je předáme na úřadě vlády," uvedl.

"Ať ode mne nikdo nečeká, že budu chodit přesvědčovat tyto lidi, počkám si na znalecký posudek a poté podle znaleckého posudku přistoupím k realizaci tohoto projektu," řekl novinářům ministr hospodářství Pavel Rusko v reakci na petici. "My jsme nechtěli Hyundai, aby zbohatli majitelé pozemků," uvedl. Jak ale dodal, musí se najít kompromis.

Pozemky podle mluvčího ministerstva hospodářství Alexandra Škurly bude vykupovat stát prostřednictvím společností Gov Invest I a Gov Invest II. Jedna firma připraví pozemky pro samotného výrobce automobilů Kia Motors a druhá pro společnost Hyundai Mobis, která bude dodávat automobilce doplňky.

Přesto, že s vykupováním pozemků se ještě nezačalo, na místě, kde má stát budoucí závod, se už staví. Zatím je to betonová plocha, kde za několik dnů bude odhalen základní kámen automobilky.