Mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa řekl, že jde o nepravomocné rozhodnutí, proti kterému se mohou účastníci řízení odvolat. Výši pokuty potvrdil generální ředitel a.s. Odkolek Ivan Flek. Mluvčí Delta Pekáren Jaroslav Pomp pouze potvrdil, že pekárny vyjádření antimonopolního úřadu obdržely.

Verdikt se týká šetření, které antimonopolní úřad zahájil loni v listopadu poté, co se cena pečiva zvýšila skokově zhruba o pětinu. Pekaři byli nařčeni, že se na zdražení pečiva domluvili. Pekaři ale nařčení z kartelové dohody odmítli už tehdy.

"V Česku je tak velké množství pekařů, že jakákoliv dohoda mezi nimi je nemožná. Natož taková, aby se dala nazvat kartelovou," řekl tehdy Jaroslav Pomp z Delta Pekáren. Dnes pouze doplnil, že Delta Pekárny se k záležitosti vyjádří pravděpodobně v úterý.

Ani Flek nechtěl verdikt ÚOHS komentovat do doby, než nabude právní moci. Ujistil ale, že se jeho firma odvolá. "Budeme určitě podávat rozklad, protože nesouhlasíme s tím, z čeho nás obviňují," řekl. Při zahájení šetření argumentoval tím, že záměr zvýšit ceny jeho firma oznámila před dvěma měsíci. "Jestli se někdo z konkurence chytil našeho záměru, není naše záležitost. I my sledujeme konkurenci při tvorbě cen," řekl tehdy.

Cena pečiva stagnovala sedm let, což při permanentním růstu cen vstupů a energií ohrožovalo celý pekárenský obor. Proto spontánní reakci pekařů na loňský dramatický růst ceny pšenice nelze považovat za akci mimo rámec pravidel hospodářské soutěže, ale za naprosto legitimní krok k přežití oboru. V zemích Evropské unie je cena pečiva vyšší až o 400 procent, řekl Pomp.

Podle Euro OnLine však nynější rozhodnutí o udělení poměrně tvrdých finančních sankcí naznačuje, že pro obvinění z kartelové dohody byly nalezeny relevantní důkazy.