"Ostudné, diletantské, nezodpovědné, nerozumné, neuvážené, skandální". Těmito slovy hodnotili pro Právo v pondělí nedělní rozhodnutí vlády odboroví předáci.

Odboráři vyhlášením stávky reagují na noční rozhodnutí ministrů Špidlovy vlády, že státní zaměstnanci dostanou letos na 13. platu pouhých deset procent, a nikoliv padesát, jak požadovaly odbory. O 14. platech, které ČSSD 450 tisícům státních zaměstnanců rovněž slíbila, vláda vůbec nejednala.

"Byť se snížení platů ve školství dotkne jen jakoby dvaceti procent zaměstnanců, je nešťastné hodit tyto lidi přes palubu. Jsou to provozní zaměstnanci, školníci, kuchařky v jídelnách, kterým i na tak mizerný plat ještě sáhnou. Vůbec se mi to nelíbí. Je to ostudné rozhodnutí," komentoval výsledek vlády pro Právo šéf Odborového svazu školství František Dobšík.

Odborová centrála protesty podporuje

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) protesty podpoří. Novinářům to v pondělí v Brně řekl předseda ČMKOS Milan Štěch s tím, že rozhodnutí vlády považuje za špatné.

Štěch připomněl, že ještě na přelomu roku vláda tvrdila, že ve státní sféře se neprojeví propady mezd, ale nyní se ukazuje, že okolo 60 procent pracovníků ve státní sféře bude mít nižší platy.

Vláda podle něj při vyjednáváních nerespektuje argumenty odborů. I když podle Štěcha bylo zřejmé, že nelze vyplatit 50 procent 13. platů, mohlo být rozhodnutí vlády o konečné výši těchto platů lepším kompromisem.

Odbory nabízely kompromis

Podle informací Práva nabízely odbory premiérovi Špidlovi i možný kompromis, aby 13. plat činil alespoň 20 procent. Ministři však tuto nabídku odborů neakceptovali. O výši čtrnáctých platů se bude teprve jednat.

Rozhodnutím vlády se sníží plat zhruba 40 procentům zaměstnanců státu. Odbory odhadují, že to bude dokonce 60 procent. Snížení se bude pohybovat od sta korun po desetitisíce a nějakým způsobem se dotkne téměř všech výdělkových skupin. Například v resortu průmyslu a obchodu postihne nejvíce lidi s příjmem do šesti tisíc korun - 48 procent z nich.