"Chování obchodních řetězců je velice neuspokojivé a proto je již ve sněmovně předloha zákona, který by nastolil režim chování obchodních řetězců vůči zemědělcům a producentům potravin. Tam, kde nepomůže slušnost, musí přijít tvrdý zákon," řekl v neděli v Brně na zemědělském a lesnickém veletrhu předseda vlády Vladimír Špidla (ČSSD).

Připravenost vlády omezit arogantní chování obchodních řetězců podpořil i ministr zemědělství Jaroslav Palas (ČSSD), který konkretizoval kroky, které chce vláda prostřednictvím zákona uplatnit, aby pomohla hájit zemědělcům a potravinářům jejich zájmy. Nový zákon by měl pomoci zejména získat včas peníze za zboží, aby se podniky nedostávaly do finanční krize.

"Musíme prosadit, aby obchodní řetězce musely platit včas a ne po 4 měsících a také nesmí od dodavatelů vyžadovat placení skladného. To, co se děje u nás se nikde jinde v Evropě neděje. Chceme prosadit desatero korektních chování, podle kterého by se řídily jak obchodní řetězce, tak dodavatelé," doplnil Palas.