„Vysoká nezaměstnanost mladých má dramatické dopady pro naše ekonomiky, naši společnost a hlavně pro mladé lidi,“ varoval eurokomisař pro sociální záležitosti a zaměstnanost László Andor.

U lidí mladších 25 let je míra nezaměstnanosti více než dvakrát vyšší než u zbytku dospělých. Ve třetím čtvrtletí letošního roku to bylo 22,7 procenta proti 9,2 procenta. Například ve Španělsku a krizí nejvíce stíhaném Řecku je to více než polovina této věkové skupiny.

Navrhovaný program „záruk“, který by měl být pro členské státy doporučením, vychází z podobných projektů, které už úspěšně fungují v Rakousku a Finsku. Komise by země v tomto úsilí podporovala mimo jiné pomocí peněz z Evropského sociálního fondu i dalších strukturálních programů.

Europoslanec Jan Březina sice připouští, že jde o velmi vážný problém, avšak nevěří, že by takovýto administrativní zásah provázený masivními dotačními programy mohl vést k úspěchu. „Mnohem vyšší efekt by měl správně nastavený systém pobídek pro zaměstnavatele spojený s daňovými úlevami,“ uvedl.