Řecko stále čeká na 31,5 miliardy eur (asi 800 miliard korun), které mělo dostat už v červnu. Kvůli skluzu v plnění dohodnutých podmínek ale eurozóna uvolnění této tranše neustále odkládá. Řecko už mezitím schválilo další úspory a doufalo, že tentokrát peníze dostane.

„Naši partneři, včetně MMF, rovněž musejí dělat to, k čemu se zavázali,“ upozornil Samaras. Premiér tak připomněl, že když Řecko svým věřitelům vyhovělo a schválilo další úspory, měli by se ke svým slibům přihlásit i věřitelé.

Samaras řekl, že v sázce je teď stabilita celé eurozóny. Řecko si minulý týden muselo zajistit peníze na splátku dluhu mimořádnou emisí pokladničních poukázek a není jisté, zda by se mu podařilo zajistit si tak peníze i příště.

Bez finančních injekcí Řecku hrozí reálné riziko státního bankrotu. Od druhé světové války by to bylo poprvé, co v Evropě některý stát zbankrotuje.

Další schůzka ohledně uvolnění peněz Řecku se uskuteční v pondělí 26. listopadu. "Podle vždy optimistického Jeana-Clauda Junckera (šéf euroskupiny – pozn. red.) se jedná pouze o doladění technických detailů, tak uvidíme," dodal analytik Jan Bureš z ČSOB.