Microsoft protestuje proti tomu, že původně zvažovaná pokuta se podle něho zjevně zdvojnásobila, aby zohlednila globální operace firmy. "Domníváme se, že je bezprecedentní a nepatřičné, aby komise uvalila pokutu na americké operace firmy, když tyto operace již podléhají regulaci americké vlády," uvedl právník Microsoftu. Dodal, že sporné chování firmě americké úřady povolily.

Pokuta má činit 497 miliónů eur

Evropská komise už je rozhodnuta o výši pokuty, kterou vyměří společnosti Microsoft za zneužívání dominantního postavení na trhu. Podle zdrojů světových agentur bude pokuta činit 497 miliónů eur (téměř 17 miliard Kč). To by byla nejvyšší pokuta, kterou státy Evropské unie zatím jednotlivé firmě vyměřily.

Dosavadní rekord se týká společnosti Hoffman-La Roche AG, které Evropská komise v roce 2001 vyměřila pokutu 462 milionů eur za to, že zorganizovala kartelovou dohodu mezi několika výrobci vitaminových preparátů.

Rozhodnutí padne ve středu

Návrh na výši pokuty pro Microsoft ještě bude muset schválit celá Evropská komise, očekává se ale, že tak učiní. Rozhodnutí má padnout ve středu. Komise podle agentury Reuters americkém firmě rovněž nařídí, aby na trhu nabízela operační systém Windows i bez přehrávače Media Player, a poskytla výrobcům počítačů informace o produktech k serverům kvůli vyšší kompatibilitě.

Microsoft se minulý týden snažil s Evropskou komisí vyjednat smír, což se ale nepodařilo. Komise žádala, aby se americká firma zavázala, že nebude svými obvyklými způsoby potlačovat konkurenci ani v budoucnu. To Microsoft odmítl.