Obavy investorů vedou vždy k poklesu kursů a přesouvání aktiv do "bezpečnějších" oborů. Na evropských burzách nejvíce utrpěly sektory technologií, kde akcie v průměru oslabily o 3,3 procenta, na druhé místě pak automobilky, které ztratily více než dvě procenta.

Neklid a nejistota po volbách na Tchaj-wanu vedl k propadu nejen akcií tamních firem, ale i cenných papírů jejich evropských partnerů. Nizozemský Philip Electronics, který má podíl v polovodičové společnosti Taiwan Semi, oslabil o čtyři procenta.

Indexy velkých evropských burz v pondělí poklesly na nejnižší úroveň od počátku roku 2004. Analytici předvídají, že politické zprávy budou na akciových trzích důležitější než ekonomické i v příštích dnech. Euro znovu zpevnilo vůči dolaru na úroveň kolem 1,2356 dolaru za euro. Cena zlata se vyšplhala ke 415 dolarům za troyeskou unci, cena ropy mírně oslabila z 13letého maxima, na které se dostala v uplynulém týdnu.

Experti poukazují na zvyšující se nároky Číny, která se stává stále větším spotřebitelem strategické suroviny na úkor ostatních. Zásoby ropy a jejích derivátů na vyspělých trzích, zejména v USA, klesají, cena pohonných hmot u amerických čerpadel se dostala na úroveň, která je jinak v tomto ročním období málo obvyklá.

Spekulace o záchraně francouzského výrobce léčiv Aventis švýcarským Novartisem před nepřátelskou nabídkou na převzetí od jejího domácí rivala Sanofi vedl růstu akcií Aventisu o 0,2 procenta, ale k poklesu Novartisu 2,4 procenta.

Praha se připojila k poklesu

Pražská burza se v pondělí připojila k poklesu na vyspělých trzích. Nejvíce oslabil Unipetrol (o 2,65 procenta na 61,32 Kč) a Český Telecom (o 2,18 procenta na 323,30 Kč). Pozoruhodnou odolnost vykázal Philip Morris, který jako jediný ve SPAD posílil o 1 procento na 20 680 Kč. Index PX 50 klesl o 0,92 procenta na 797,8 bodu.

Nízké ceny některých titulů, které čekají na další privatizaci, mohou být pobídkou k nákupu, domnívá se Eduard Tesař z makléřské firmy Cyrrus a poukazuje na zkušenosti s poklesem cen v určitém citlivém období u akcií, které dnes již mají strategického vlastníka a prošly restrukturalizací.