Výsledky posledních dvou let však nejsou u ČeR zcela srovnatelné, protože firma od loňského srpna funguje jako tzv. přepracující rafinerie. V tržbách se proto již neodráží cena rafinérských produktů, ale pouze přepracující poplatek.

Největší ztrátu z petrochemické skupiny Unipetrol loni vykázala neratovická chemička Spolana. Proděleční byli i největší provozovatel čerpacích stanic Benzina a pardubické Paramo. Naopak se ziskem hospodařily Chemopetrol a Kaučuk.

Unipetrol v privatizaci

Petrochemická skupina se nyní privatizuje. Na prodej je 63 procent akcií holdingu, které drží Fond národního majetku. Nový vlastník by měl být znám do konce dubna. Skupina se privatizovala již jednou. Novým vlastníkem se měl stát Agrofert, který však cenu 361 milionů eur (11,5 miliardy korun) do termínu v září 2002 nezaplatil. Vláda se poté rozhodla vyhlásit nový tendr.

Do druhého kola privatizace postoupila polská společnost PKN Orlen, maďarský MOL a britsko-nizozemský koncern Royal Dutch/Shell. Ekonomové odhadují, že by stát mohl z prodeje získat až 15 miliard korun.