Někteří zpracovatelé podle něj čekali na "vlajkovou loď", tedy masokombinát Kostelec, ten na požadovanou cenu ode dneška přistoupil. "Z naší oblasti se zatím vymyká ceně masokombinát Polička s 29 korunami za kilo," uvedl Veleba.

Poličský masokombinát je členem uskupení ZŘUD, které je však podle Veleby známé svou vstřícností vůči zemědělcům. Doplnil, že souhlas s cenou 30 Kč/kg vyslovily například Steinhauser Tišnov, ale také kombinát v Martinově. Centroodbyt, který drží na trhu s jatečnými prasaty podíl asi 40 procent, odhaduje, že nyní většina zpracovatelů platí a bude platit požadovanou cenu.

Producenti prasat se snažili prosadit vyšší cenu, protože předchozí cena zhruba 25 korun za kilogram podle nich ohrožovala existenci chovatelů. Pro splnění svých požadavků zatím uspořádali jedinou nátlakovou akci před firmou Steinhauser Tišnov. Výrobci nyní připravují i exporty prasat a po prvním květnu chystají vývoz do Německa.

Zpracovatelé: vepřové na pultech zdraží

"Ke zvýšení ceny masa na pultech obchodů není ten nejmenší důvod," tvrdí Veleba. Odhadl, že o určitém zdražení by se dalo uvažovat, pokud by farmářská cena překročila 35 korun za kilogram vepřového v živém.

Naopak radikální zdražení vepřového masa na pultech obchodů ještě před Velikonocemi očekávají zpracovatelé masa. "Není jiná možnost a mne samotného to netěší i jako spotřebitele," uvedl v pondělí předseda Českého svazu zpracovatelů masa a majitel tišnovského masokombinátu Ladislav Steinhauser.

Konkrétní dopady na trh i odhad nárůstu cen hodlá zveřejnit na úterní tiskové konferenci v Brně. "Je to realita; budeme znát, kam se trh pohne kupředu," prohlásil Steinhauser. Jiná situace podle něj nastane také ve vazbě na Evropskou unii a na exportní snahy s vepřovým masem. Dohady s farmáři o cenách v posledních týdnech označil za hru o peníze zákazníků na pultech obchodů.