Cimoszewicz se odvolal na odborný článek a vyjádření významného polského geologa Krzystofa Szmaleka v mezinárodním geologickém časopise, v němž informuje, že břidlicového plynu je v Polsku skutečně minimum. Studie amerického Úřadu pro energetické informace totiž svoje odhady o obrovských nekonvenčních zásobách plynu u našich severních sousedů postavila na chybných údajích.

„Je až hanba říct, že Američané připravili svoji analýzu z polské publikace týkající se zkušebních vrtů provedených před 20 až 30 lety. Co je však nejhorší, v polském údaji ze zkušebních vrtů byla omylem posunuta desetinná čárka, což desetkrát zvětšilo odhad plynu v porovnání se skutečností,“ sdělil Czimoszewicz.

Skandál a porážka nádavkem

„Pokud to bude pravda a ukáže se, že břidlicový plyn u nás takřka není, byl by to nejen obrovský skandál, ale taky naše velká porážka,“ lamentoval Czimoszewicz.

Polské úřady doposud udělily už sto koncesí na průzkum ložisek plynu z břidlice. Obdržely je i obří koncerny jako ExxonMobil nebo Chevron. Vláda neskrývala nadšení, že díky plynu z břidlice by se Polsko už v dohledné době mělo stát nezávislým na dovozu této strategické suroviny, a dokonce počítala s jejím vývozem.