„Jsme rozčarováni, že jsme nebyli schopni dosáhnout přijatelné dohody s různými vládami, které drží akcie,“ uvedl ředitel britské BAE Ian King. Šéf kontinentální EADS Tom Enders dodal: „Zvláštní poděkování patří Ianu Kingovi za jeho důvěru a partnerství. Přirozeně je škoda, že jsme neuspěli, ale jsem rád, že jsme to zkusili.“

Němci a Francouzi neměli mít více než po devíti procentech ve společném podniku a neměli povoleno hlasovat společně. To vadilo Němcům. Británie spojení podporovala. USA se ale bály, že by PařížBerlín měly příliš velký vliv na podnik. Problémem taky bylo, že proti spojení byl největší vlastník akcií BAE, společnost Invesco Perpetual, která v ní má 13,3 procenta. Spojení nepodporovala třetina britských držitelů akcií BAE.

Spojení by bylo velmi obtížné. Musely by je schválit vlády Británie, NěmeckaFrancie. Francie vlastní přímo akcie EADS, Německo ne, ale má podíl ve firmě Daimler. Britská vláda má v BAE zlatou akcii, která jí umožňuje vetovat jakoukoli dohodu.

Po zveřejnění rozhodnutí klesly akcie BAE o dvě procenta a stouply akcie EADS o tři.

Konsorcium by ohrožovalo Boeing

Nelze ale vyloučit, že se pokus o spojení britské zbrojovky s evropským konsorciem bude opakovat, protože po spojení by vznikla firma velikosti Boeingu.

Vrtulník Super Puma německé policie

Vrtulník Super Puma německé policie

FOTO: fotobanka Profimedia

Program obou se doplňuje. Britská BAE vyrábí cvičné stroje Hawk, používané i v USA, a podílí se na Eurofighterech Typhoon i na novém americkém stroji F-35 Lightning II. Vyrábí též tanky Challenger 2, obrněné transportéry Bradley, M113 a samohybné houfnice M109 Paladin. Většinou jde o vozidla vyvinutá v USA. Je spojena s firmou Saab, vyrábějící stíhací letouny Gripen.

Pod EADS spadá společnost Airbus Industries, výrobce vrtulníků Eurocopter, výrobce radarů a elektroniky Cassidian i satelitů Astrium. Produkuje kromě airbusů všech verzí stroje Eurofighter Typhoon, mnoho transportních a víceúčelových bitevních helikoptér řad EC a AS, jako jsou Tiger, Cougar, Dolphin, Ecureuil nebo Super Puma, několik typů transportních letadel v čele s velkým turbovrtulovým strojem A400M Grizzly a lehčími z produkce španělské firmy CASA.