O využití evropských dotací na alternativní dopravu jedná s Evropskou komisí MŽP a Úřad regionální rady Moravskoslezsko necelý rok. „Komise nesouhlasí s plošnou podporou, ale podporou v regionech s nejhorší situací, což je Moravskoslezský, Jihomoravský a Ústecký kraj,“ sdělil při úterní návštěvě Ostravy ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Podle něj by jednání s EK měla úspěšně vyvrcholit letos v prosinci. „Což by umožnilo vypsat počátkem příštího roku výzvu ve výši jedné miliardy, která by měla směřovat na podporu alternativních zdrojů dopravy u MHD v sídlech těch tří zmíněných regionů,“ doplnil ministr s tím, že v případě úspěchu se bude jednat o startovací projekt.

Chalupa má už i jasno, co bude s penězi, pokud by je města nevyčerpala. „Jsme připraveni vypsat speciální výzvu pro Moravskoslezský kraj, a to na izolační zeleň,“ poukázal ministr.

Minimální poměr dotace na alternativní MHD by byl 40 procent, MŽP se chce ale snažit o ještě vyšší podporu. Peníze by měly být určeny nejen na nákup autobusů, ale i na výstavbu veškeré infrastruktury. O peníze budou zřejmě žádat dopravní podniky nebo města.