"Učinili jsme značný pokrok směrem k vyřešení problémů, které se objevily v minulosti. Nebyli jsme však schopni se dohodnout na závazcích do budoucna. Nakonec jsem se musel rozhodnout pro to, co je pro konkurenci a evropské spotřebitele nejlepší," vysvětlil Monti.

Monti dodal, že až bude příští středu oznamovat výsledek, vysloví se pro udělení pokuty. Podle zdrojů by se měla pohybovat od 100 miliónů do 200 miliónů eur. Monti ani nikdo jiný z komisařů ale výši pokuty nenaznačil. V nejhorším případě by ale pokuta mohla činit až deset procent ročních tržeb Microsoftu. To by znamenalo částku kolem tří miliard dolarů.

"Aspekt stanovení jasného a silného právního precedentu je zde nesmírně důležitý," řekl Monti. Podle něj je důležité takový precedent mít, aby bylo možné posuzovat podobné případy, v nichž bude hrát ústřední roli podnik velikosti Microsoftu.

Zdroje blízké jednání uvedly, že komise požadovala, aby Microsoft zpřístupnil důležité informace o svých produktech, které by využili konkurenční výrobci serverů. Ti si stěžují, že nemohou své výrobky upravit tak, aby byly kompatibilní a běžely tak spolehlivě jako výrobky Microsoftu.

Microsoft bude asi muset učinit ještě jeden významný ústupek, a to začít v Evropě prodávat verzi operačního systému Windows bez přehrávače mediálních souborů Media Player. Výrobci počítačů si pak sami určí, zda budou operační systém prodávat s přehrávačem nebo bez něj. I zde jde o stížnosti konkurenčních výrobců, kteří tvrdí, že je Microsoft svým postojem omezuje.