Do Prahy kvůli zákazu volal ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi eurokomisař pro ochranu spotřebitele John Dalli. V rozhovoru ho požádal, aby Česko opatření, která už kvůli nebezpečnému alkoholu přijalo, rozšířilo i na zákaz vývozu lihovin z ČR.

Mluvčí komisaře Dalliho Frédéric Vincent ale řekl, že je zcela na českých úřadech, jak budou věc řešit. Praha však musí Brusel a ostatní členské země informovat.

Ministr zdravotnictví Heger řekl, že o riziku možného zákazu vývozu alkoholu do zemí EU se hovoří od úterý. "My jsme intenzivně na nižších úrovních, i dnes (ve středu, pozn. red.) s panem komisařem Dallim já osobně, projednávali jaké jsou možnosti, aby se tomu zákazu exportu z ČR předešlo," uvedl Heger.

ČTĚTE TAKÉ
Trhovci u Rozvadova nabízeli neokolkovaný tvrdý alkohol
Nečas chce co nejdřív rozjet prodej lihovin, tentokrát s "rodným listem"
Je to silácké a nerozumné řešení, kritizuje prohibici Klaus
Na Zlínsku zemřela další žena po metanolu, první otravu hlásí i Liberecko
Kalousek chce zavést nové kolky, které umožní prodávat tvrdý alkohol
Na Zlínsku se zastřelil muž zapletený do metanolové kauzy

Ministr řekl, že podle EK nemělo nařízení ministerstva zdravotnictví platit jen pro Česko, ale pro celou Evropskou unii, protože při existenci volného trhu jsou nebezpečným alkoholem ohroženi všichni její občané. České vysvětlení, že problém se z praktického hlediska týkal především levného alkoholu, který byl pančován či dokonce ve falešných lahvích, komise neuznala za dostatečný argument, řekl Heger.

ČR podle ministra slíbila, že v nařízení ministerstva zdravotnictví zakazujícím prodej lihovin bude doplněno, že rizikový alkohol nesmí být nejen distribuován a prodáván v Česku, ale ani vyvážen mimo jeho území. Prakticky se tak zákaz bude týkat jen alkoholu, jehož původ je nejasný a distributoři jej neumí jasně doložit, dodal ministr.

Mluvčí komisaře Dalliho Frédéric Vincent řekl, že v tuto chvíli je zcela na českých úřadech, jak budou věc řešit. Praha však podle něj musí Brusel a členské země informovat. Vincent zdůraznil, že Češi dělají, co mohou, a že komise situaci monitoruje.